Вирішити проблеми зі збутом вугілля, що добувають у Львівсько-Волинському басейні можна лише налагодивши експорт електроенергії. Про це заявив голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин після круглого столу з представниками влади, гірничих профспілок, «Львіввугілля», ДТЕК та представниками Міненерго.
«У всіх учасників зустрічі є розуміння, що в першу чергу треба вирішувати проблему з експортом і можливостями для експорту електроенергії, — каже Олександр Ганущин. — Якщо вона не буде вирішена, ми не зможемо ставити питання про прийом вугілля на електростанції ДТЕК, чи на будь-які інші державні електростанції, зокрема, йдеться про вугілля Львівсько-Волинського басейну. І проблема в тому, що не буде потреби виробляти з цього вугілля електроенергію. Зрозуміло, що профспілкам сьогодні болить: забирайте вугілля вже і зараз. Зрозуміло, що ДТЕКу болить: нема де це вугілля складувати, бо уже 400 тисяч тонн на складах і немає як його спалювати, бо енергоблоки простоюють. Але якщо зараз не зрушимо генеральне питання, куди це вугілля по дротах далі передавати, то не буде підстав далі говорити про те, що будуть шахтарям виплачуватись гроші. Я розраховую на те, що найближчим часом, коли будуть консультації з урядом, ми будемо всі однаково бити в одну точку».
За словами Олександра Ганущина, мова йде про зміну до розпорядження КМУ, яке регулює підходи до експорту та ціну на нього. Зміст його зводиться до того, щоб зменшити навантаження на ціну, яка пов'язана з експортом, скасувавши дотаційні сертифікати. Оскільки інакше українська електроенергія не є конкурентна на європейських ринках. Власне, це стосується в першу чергу Добротвірської ТЕС і Бурштинского енергоострову, який спрямований, в першу чергу, на експорт. Відтак, частка експорту там може бути дуже високою, відповідно, споживання вугілля теж. В іншому випадку, споживання вугілля буде низьким і не буде можливості спалювати вугілля Львівсько-Волинського басейну.
Через обвал економіки, ситуацію на Сході України та зупинку поставок електроенергії в Крим, за минулий рік споживання електроенергії скоротилось на 16%. Ще виокремити теплові станції, то тут ситуація ще критичніша — виробництво електрики на ТЕС впало на 20%. Відповідно, це вдарило по шахтарях, теплові станції — основний споживач вугілля. Якщо ТЕС не спалюють вугілля, то його нікуди збувати. Відтак, шахти залишаються без засобів до існування. Власне, через гори непроданого вугілля, що ростуть з кожним днем, гірничі профспілки Львівщини почали погрожувати акціями протесту.
Автор Марія Дяків