Щоб Європа видавила з себе слово "Україна", потрібна сильна влада, - нардеп

18:56, 26 березня 2009

Голова парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони, лідер Всеукраїнської громадської організації "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко під час відкритої лекції для студентів ЛНУ ім. І.Франка "Основні аспекти національної безпеки й оборони в контексті зовнішньої та внутрішньої політики України" сьогодні, 26 березня, розкритикував міжнародні організації, зокрема ООН, ОБСЄ, НАТО та ЄС як малоефективні в питаннях забезпечення колективної безпеки, упередження, локалізації і вирішення локальних конфліктів.

"Коли учасник або дуже зацікавлена сторона конфлікту є постійним членом Ради Безпеки ООН, то ця Рада не спроможна приймати рішення. Вона неефективна, бо потрібний консенсус у прийнятті рішень. Це ми бачили під час війни на Кавказі в серпні минулого року. Росія - член цієї Ради", - зазначив А.Гриценко.

Через потребу повного консенсусу для прийняття рішення не спрацьовують механізми й інших безпекових організацій.

Продовжуючи аналізувати російсько-грузинський конфлікт, А.Гриценко прокоментував: "Президент усія Європи, президент Франції Саркозі поїхав до Москви, і максимум що він міг зробити це взяти до відома шість принципів примирення, підготовлені Путіним і Медвєдєвим, підписати їх, і повезти на підпис Саакашвілі. Не тому, що Саркозі слабкий, і не тому, що Франція слабка, а тому, що немає єдиної позиції країн-членів ЄС".

"ЄС максимум, що зміг з себе видавити про конфлікт у Грузії - це "надмірне застосування сили". Побоялися сказати, що це була війна. Хоча вона велася і з води, і з повітря, і на землі, з застосуванням серйозної військової техніки", - сказав Гриценко.

Він додав: "Якщо й далі будуть прийматися так рішення, то привабливість цих організацій буде різко падати, в першу чергу в очах самих членів, в другу чергу в очах тих країн, що стоять або хочуть стати в чергу до них. Вони можуть стати не такими вже й безальтернативними центрами тяжіння".

За його словами, ці факти мають усвідомлюватися Україною. "Якщо ЄС не може з себе видавити слово "Україна", як країну, яка лише в далекому майбутньому буде претендувати на члена організації, не прив’язуючись до НАТО, при тому, що ми держава в центрі Європи, співставна за територією, населенням і ресурсами з кількома іншими державами Європи, тоді для чого відкривати кордони, вводити безвізовий режим. У відповідь нема нічого. Треба відстоювати свої інтереси. Для цього потрібна сильна влада".