«Щодня маємо збитки на ₴7-8 тис»

Директор АТП-1 Михайло Сидорович підбив перші підсумки роботи нічних маршруток

16:33, 8 липня 2015

Сьогодні, 8 липня, минає тиждень від запровадження у Львові нічних маршруток. Учора ввечері міськрада опублікувала оновлені графіки маршрутів. Однак вони також не є остаточними – у АТП-1, яке й обслуговує нічні рейси, готові скоригувати рух маршруток відповідно до годин прибуття міжміських автобусів та поїздів.

Коли з'являться остаточні графіки і навіть маршрути нічних рейсів, скільки потрібно перевозити пасажирів, аби покрити збитки, та коли за рухом маршруток можна буде слідкувати онлайн ZAXID.NET розповів директор АТП-1 Михайло Сидорович.

Чи можна вже підвести певні підсумки, тенденції в роботі нічних маршруток? Наскільки вони є популярними?

Підсумки проводити ще рано, оскільки маємо поки не дуже об'єктивну статистику – за шість-сім виїздів це є не той обсяг інформації, на основі якого можна робити висновки. Те, що цей проект є затребуваний жителями міста, – це факт. Те, що він має певну динаміку, а я думаю, що він матиме динаміку нарощування кількості пасажирів, це також факт.

Ми маємо вивчати нічний ринок, вивчати пасажиропотік і максимально наблизити рух автобусів до потреб клієнта. Знати, які установи працюють вночі, коли в них відбуваються перезмінки, «підв'язуватися» під рух міжміських автобусів та поїздів, оскільки маємо чотири нічних маршрути, що виїжджають із залізничного вокзалу. Тобто маємо ще вивчити всі ті речі, які впливають на результат роботи і дають можливість збільшити кількість пасажирів.

Директор комунального АТП-1 Михайло Сидорович

Можу сказати, що першого дня нічними маршрутами скористалися 318 пасажирів, а, наприклад, у суботу, 4 липня – 638 пасажирів, наступної ночі – 559 осіб. У порівнянні з першим днем кількість пасажирів виросла майже вдвічі. Тому маємо надію, що згодом вона виросте ще більше.

Треба розуміти, що зараз такий період, коли багато людей перебувають у відпустках, багато людей не працюють, а є підприємства, які просто на літній період майже повністю закриваються. Нормальний пасажиропотік ми побачимо восени, тоді й будемо знати, чи прибуток перекриє валові витрати.

Зараз вже можна помітити на які напрямки потрібен, можливо, додатковий автобус, на яких - пасажирів менше, ніж очікувалося?

Про додаткові автобуси мова не може йти. По-перше, є рішення виконкому, в якому зазначена конкретна кількість автобусів. Ви повинні розуміти, що зараз автобуси їздять практично у збиток, оскільки пасажиропотік ще не такий великий, щоб міг покривати витрати. Щодня ми отримуємо збитки, які коливаються в межах 7-8 тис. грн.  Але є тенденція до зменшення цих збитків і коли ми досягнемо того, що нічні автобуси почнуть заробляти достатньо грошей, аби перекрити витратну частину, тоді можна буде говорити про збільшення кількості автобусів.

Скільки потрібно перевозити пасажирів щоночі, щоб покрити ці витрати?

До прикладу, витрати маршруту 4Н складають півтори тисячі гривень на ніч. Якщо ми поділимо цю суму на 8 гривень (вартість одного квитка), то отримаємо близько 200 пасажирів. Зараз же по четвертому маршруту ми маємо від 50 до 80 пасажирів на ніч – немає навіть 50% покриття збитків.

Сума витрат включає і зарплату водіям?

Так, тут все включено – і зарплати, і знос машини, і використання паливно-мастильних матеріалів, гуми, акумуляторів. Все пораховано. На нічних маршрутах працюють ті самі водії, які їздять і на денних. Сьогодні вони виходять на нічний рейс, потім відпочивають і після цього знову повертаються на денний маршрут. Зарплата у нічний час їм йде по подвійному тарифу.

Коли графіки руху нічних маршруток підлаштують під рух поїздів, автобусів, роботу підприємств?

Учора, сьомого липня, в нас була нарада за участю представників Львівавтодору, волонтерів і представників міського управління транспорту, на якій ми аналізували попередні шість днів роботи і обговорювали можливі зміни нічних маршрутів. І вже з цієї ночі машини їздили із певними корекціями.

Де можна побачити ці корекції? Йдеться про зміну годин?

Це не тільки години, ми навіть маршрути трішки змінювали – переглядали кінцеві зупинки. Зараз, наприклад, плануємо один із маршрутів, який іде по Городоцькій, завести за міст, тому що там є установа, яка працює вночі і люди потребують добиратися додому після роботи.

Ми стараємося вивчати нічний ринок, тому що він є специфічний і обмежений. Можливо, він епізодично виникатиме під час проведення різних масових заходів, святкувань. От зараз планується проводити «Ніч у Львові», і я думаю, що ті нічні маршрути будуть дуже потрібними в цю ніч. Кожна людина матиме можливість якщо й не доїхати до свого будинку, то принаймні максимально наблизитися до місця проживання.

Навіть у перші дні, коли виїхали маршрутки, графіки, за якими їздили водії, відрізнялися від тих, які поширила міськрада. Чому так вийшло?

Ви повинні розуміти, що о 23:00 ще їздять міські автобуси. Тому, якщо машина виїхала в 23:10, це не катастрофа. Усе це зараз ще притирається – у транспорті є таке поняття «накатування маршруту».

А ще це все «підв'язано» під можливості АТП здійснювати нічні маршрути. Ми можемо їх організувати лише власними транспортними засобами. Орендовані автобуси на це не підуть. Хто з орендарів погодиться від'їздити ніч у Львові, заробивши 5 тис. грн збитків? Тому ми їздимо своїми автобусами, оскільки розуміємо, що це потрібна річ і її необхідно розвивати.

Ті автобуси, які їздять вночі, курсують і вдень, вони в мене не стоять. Якщо автобус о 05:30-05:45 має вийти з парку на денний маршрут, то до того часу він має повернутися з нічного маршруту, помитися, заправитися, мають змінитися водії – а на це потрібен час. Якщо він о шостій годині повернеться до парку, то не виїде на денний маршрут або виїде із значною затримкою. У нас є об'єктивні обставини, які впливають на роботу.

Коли будуть остаточні графіки?

Думаю, остаточні графіки будуть через три-чотири дні. Ми їх вивісимо не тільки на кінцевих, а й на проміжних зупинках. Але поки немає змісту друкувати графіки і потім їх передруковувати. Ми вирішили, що зараз це має притертися, влягтися і тоді ми зробимо нормальні графіки. Також графік руху нічних маршруток ми опублікуємо на порталі EasyWay.

У кінці червня заступник начальника управління транспорту ЛМР Сергій Журбенко заявив, що коштів на функціонування семи нічних маршрутів вистачить лише на місяць...

Я поки що ніяких коштів не отримумав. Зараз ми маємо дохід, який не покриває витрат. Це питання піднімалося на сесії – щоб депутати виділили певну суму грошей для відшкодування витрат. Але депутати сказали, що Львову не потрібен такий маршрут. Тому зараз підприємство несе збитки, але маємо надію, що невдовзі ситуація покращиться.

У зв'язку зі збитковістю піднімалося питання про зміну вартості проїзду на нічні маршрутки?

Ні, так питання не стоїть.

Коли за рухом нічних автобусів можна буде слідкувати онлайн по карті?

Наші маршрутки вже видно онлайн, але через те, що лише АТП-1 мало такий реалізований візуальний контроль, а інші підприємства не пішли на це, ми припинили цю візуалізацію. Просто наші конкуренти використовували її у своїх цілях.

Таку саму візуалізацію найближчим часом ми введемо на нічні маршрути. Думаю, зробимо це вже до кінця тижня. Відтак кожен зможе побачити за допомогою смартфона, де перебуває автобус у будь-який момент часу.