Щонайменше 20 мілітарних пам’яток на Львівщині не мають документів

14:35, 11 березня 2010

20 мілітарних пам’яток Львівщини, яких відвідали представники тимчасової комісії Львівської обласної ради з інвентаризації та складення списку пам'яток, які містять антиукраїнський мілітарний зміст, не мають відповідних дозволів.

Про це повідомив журналістам 11 березня після засідання голова тимчасової комісії Остап Козак.

«У Львові є чимало таких символів, які ображають честь і гідність українців. Це і меч-щербець на Личаківському цвинтарі, написи на Янівському цвинтарі, у середній школі №6 – відновили панно Речі Посполитої трьох народів: із гербами польського, литовського та Київської Русі, коли ми знаємо, що Річ Посполита - це об’єднання двох народів», - зазначив Остап Козак.

Також за його словами, неприємна тенденція спостерігається, у містечках та селах Львівщини, коли приїжджають представники консульства, і не запитуючи нікого і не ставлячи до відома навіть сільського відома, ставлять пам’ятник чи пам’ятний знак, а пізніше приїжджають туди на вшанування. «Ми не маємо нічого проти вшанування, але, якщо встановлюєте пам’ятник, то, по-перше, це мають робити українські організації, мають бути відповідні дозволи, погодження, проекти – так, як роблять у цивілізованій країні. Якщо ми подібні речі робимо, скажімо, у Польщі, то вони від нас вимагають цілий список дозволів. Ми також хочемо довести ці всі моменти до чинного законодавства», - запевнив він, додавши, що таке твориться в с. Ясниська (Яворівському районі), с. Малахів (Жовківського району), у м. Великі Мости (Сокальського району), у Бродах та Золочеві.

Також, як зазначив Остап Козак, щоб у Львові демонтувати меч-щербець для цього потрібна лише воля Львівської міської ради та Львівського міського голови.

Нагадаємо, у складі комісії – депутат ЛОР Лариса Федорів, Начальник управління охорони культурної спадщини ЛОДА Василь Івановський, депутат ЛОР Олег Панькевич, депутат ЛОР Олег Кристиняк, секретар комісії з увіковічення пам'яті жертв воєн і політичних репресій при ЛОДА Григорій Гембарський та ін.

За словами Остапа Козака, завдання комісії - інвентаризувати та скласти список пам'яток, які містять антиукраїнський мілітарний зміст. «Потім підготуємо проект рішень. Цей список повинні узаконити. Проектом рішень документи скеровується до всіх управлінь, які мають до цього дотичність і вони вже приймаються відповідне рішення – чи демонтувати, чи виробляти дозволи на пам’ятку. Якщо на пам’ятці є антиукраїнські мілітарні символи, то дозвіл не видадуть, тоді доведеться пам’ятка підлягає демонтажу», - зазначив О. Козак.