Шкільна реформа: що зміниться з 1 вересня?

В Україні спростили навчальні програми початкових класів

18:33, 4 серпня 2016

Міністерство освіти і науки України 4 серпня остаточно схвалило зміни до навчальних програм 1-4 класів, які наберуть чинності уже з 1 вересня 2016 року.

Тепер вчителі самостійно вирішуватимуть скільки часу приділяти якій темі, діти вивчатимуть менше теоретичної інформації, а навчальний процес буде спрямований на особисті досягнення учнів.

ZAXID.NET поспілкувався із заступником міністра освіти і науки Павлом Хобзеєм і подає найважливішу інформацію у питаннях та відповідях.

Для чого змінювати навчальні програми?

Основна мета оновлення навчальних програм початкових класів полягає у переході на компетентнісний підхід, адаптації навчальних програм до вікових особливостей дітей, а також розвантаженні програм від другорядної чи застарілої інформації.

Компетентнісний підхід (акцент на особистих досягненнях учнів) виражається не тільки змістом навчальних програм, а й методикою викладання. Уроки мають проводитися у невимушеній атмосфері, а вчителі не мають витрачати час просто на трансляцію застарілої інформації.

Як це відбувалося?

У червні на освітній платформі EdEra Міносвіти опублікувало тексти діючих навчальних програм початкової школи. Будь-хто міг залишити на сайті скарги, побажання та коментарі, які враховувалися під час оновлення навчальних програм. Важливо, що коментувати та змінювати програму могли усі охочі, у тому числі вчителі початкової школи, які, як ніхто, знають яких змін потребують навчальні програми.

Близько 4 тис. користувачів залишили понад 8 тис. коментарів до навчальних програм. Їх можна прочитати у відкритому доступі на платформі EdEra. Там також доступний попередній вигляд оновлених навчальних програм, які зараз ще розробляються. Важливо, що вчителі побачили, що вони можуть впливати на зміст освіти.

Які навчальні предмети зазнали змін?

Усі 14 предметів початкової школи. Є низка спільних змін, які торкнулися всіх предметів: в програмах буде забраний обов’язковий розподіл кількості годин на кожну тему. На EdEra вже опубліковані перші поправки до навчальних програм. Зокрема, у  програмі з математики у 2 класі учні починають вивчати сутність множення та ділення, а самі таблиці використовують при обчисленнях. Знання таблиць множення напам’ять передбачається програмою 3-го класу.

У програмі з літературного читання скасовано кількісний показник темпу читання. Ми довго дискутували чи потрібний цей показник скільки слів має читати дитина за хвилину. Кількісні показники замінили якісними, тобто важливою є виразність читання та розуміння прочитаного.

До прикладу, у програмі з англійської мови як у загальноосвітніх, так і у спеціалізованих закладах, у першому класі передбачений усний курс. На уроках рекомендується використання відео- та аудіоматеріалів для вдосконалення навичок говоріння. Також введення у програму використання з першого класу висловів, що допомагають дітям вести діалог та працювати у парах: «What’s your name?», «How are you?», «Where do you live?», питальні слова «What? Where? How? When?» та ін.

На чому робилися акценти?

Треба було забрати застарілу інформацію та ту, яка переобтяжувала дітей. Було бажання забрати певні навчальні дисципліни з початкових класів, але від цього у міністерстві вирішили відмовитися, бо це суперечить державному стандарту. Однак це можна буде коригувати у рамках нової української школи, яка стартуватиме у 2018 році, тобто під час переходу на 12-річну систему навчання.

Окрім інформації, яка була непотрібною для дітей у початкових класах, фахівці досить серйозно попрацювали у напрямку читання, включили у програму нових авторів.

Зміни будуть чинними з 1 вересня?

Так, до шкіл будуть скеровані відповідні методичні листи, а також будуть проведені відповідні навчання для вчителів.

Чи є підручники, які відповідають вимогам нових програм?

Нових підручників наразі немає. Зараз МОН планує надрукувати нові читанки для 1-2 і 3-4 класів. Щоб діти любили та хотіли читати, потрібно мати цікаві тексти. У ці читанки будуть включені тексти сучасних авторів. Вони мають бути готовими цьогоріч у грудні.

У МОН свідомі, що не всі вчителі можуть скористатися цими змінами, не змінять спосіб свого викладання, тому що підручники залишаться старими. Однак до шкіл будуть скеровані методичні листи. У міністерстві сподіваються, що левова частка освітян все-таки викладатиме за оновленими програмами і вчитися дітям стане легше та ефективніше.