Шкільний хрестовий похід

Стрийська міськрада разом із УГКЦ організують для школярів хресну ходу

12:59, 7 квітня 2016

Міська рада Стрия разом із місцевою єпархією УГКЦ в один із навчальних днів організують для вчителів та учнів міста окрему хресну ходу. У ній візьмуть участь найкращі школярі міста, які нестимуть хрест і читатимуть молитви під час зупинок у кожній школі.

Окрема школярська хресна хода у Стрию проводиться уже п’ять років поспіль. Це вирізняє 60-тисячний Стрий серед інших міст і містечок Львіщини, де такої традиції нема.

У відділі освіти Стрийської міськради запевняють, що дитячу хресну ходу проводять для популяризації християнських цінностей у школах, а участь у цьому заході є добровільною. Водночас у департаменті освіти і науки Львівської ОДА кажуть, що не отримували інформацію про організацію в області таких подій, але у будь-якому випадку це мало б проводитися у позанавчальний час.

Відділ освіти Стрийської міськради ще на початку тижня розіслав директорам усіх шкіл міста лист із рекомендацією посприяти проведенню хресної ходи за участі школярів та вчителів. Минулої неділі, 3 квітня, у Стрию провели загальноміську ходу, а шкільну хресну ходу організують у п'ятницю 15 квітня.

«Відділ освіти виконавчого комітету Стрийської міської ради спільно з Стрийською єпархією УГКЦ просить долучитися та посприяти проведенню пішої Хресної ходи вулицями міста за участю учнів та вчителів шкіл. Метою Хресної ходи є привернути увагу до важливості збереження християнських цінностей у всіх сферах життя. Просимо призначити відповідальних за проведення Хресної ходи та дотримуватися техніки безпеки під час Ходи», – йдеться у листі відділу освіти Стрийської міськради.

Там також описаний маршрут ходи, в який входять усі 12 шкіл міста. Розпочнеться вона о 10:00 і триватиме до 13:10. «Стації (зупинки, під час яких читають молитви – ред.) Хресної ходи читатиме хтось із представників навчального закладу, а сам хрест нестимуть 30 кращих учнів кожної школи і передаватимуть його далі», – пояснюють методисти відділу освіти.

Лист відділу освіти Стрийської міськради керівникам шкіл

Шкільну хресну ходу у Стрию проводять із 2012 року за ініціативи Товариства вчителів-католиків та Комісії у справах мирян і сім’ї Стрийської єпархії УГКЦ. У першій ході школярів 2012 року взяло участь близько 500 осіб.

«Така хода відбувається щорічно з ініціативи єпархії УГКЦ. Ми завжди доєднуємося до їх ініціативи і разом працюємо над її організацією, зокрема вибираємо оптимальний час для дітей, щоб не зривати навчального процесу», – розповіла ZAXID.NET керівник відділу освіти Стрийської міської ради Оксана Матвіїв.

За її словами, участь дітей у такій ході є виключно добровільною і батьки школярів ще жодного разу не скаржились на ініціативу.

«Під час ходи заходять на територію кожної школи, де учасників зустрічають учні та вчителі закладу. Звичайно, якщо хтось не хоче, то не виходить, адже є по школах протестанти чи мусульмани. Ніхто не може їх змусити брати участь у ході. Однак батьки школярів не скаржаться. Навпаки немає відбою від бажаючих взяти у ній участь, хоч ми й не можемо залучати всіх, адже триває навчальний процес», – пояснює Оксана Матвіїв.

Перша шкільна хода у Стрию 2012 року (фото прес-служби Стрийської єпархії УГКЦ)

Більша частина школярів у день хресної ходи залишається у школі, а усю дорогу проходять лише кілька десятків учнів з кожного навчального закладу.

«Усі знають, що у певний час до школи прийде хресна хода і в учнів вивільняється на неї 15 хв. Після цього всі вони повертаються на уроки, оскільки навчальний процес продовжується. Однак частинка дітей іде далі з учасниками ходи – вони переходять в наступні школи, які є в маршруті, а в самому кінці ходи беруть участь у спільній молитві в храмі», – додала керівник відділу освіти Стрийської міської ради Оксана Матвіїв.

Голова комісії виховання і освіти Стрийської єпархії УГКЦ Людмила Панасюк пояснила ZAXID.NET, що метою шкільної ходи є популяризація християнських ідей серед школярів.

«Ми хочемо навчати дітей великого посту, пережити страсті Христові, помолитися разом із дітьми. До того ж ми не змушуємо йти всіх дітей – йдуть ті, які хочуть. Це вже адміністрація школи вирішує, хто має виходити на ходу, читати молитви. Під час стації ми читаємо коротенький текст молитви і тоді йдемо далі до наступної школи. І так від стації до стації у нас збирається все більше й більше людей – по 30 учнів зі школи», – розповіла Людмила Панасюк.

На думку релігієзнавця Анатолія Бабинського, проведення такої ходи у навчальний час може викликати питання, однак якщо батьки школярів дають на це свою згоду, то у цьому немає проблеми.

«Якщо це відбувається під примусом, то воно не зіграє добру послугу церкві. Якщо зібрання школярів на хресну ходу відбувається у певному зобов'язальному тоні, то рано чи пізно це обернеться погано проти церкви. Оскільки такі речі лише пришвидшують секуляризацію, яку церква критикує. І якщо до цього долучається управління освіти, то також можуть виникати питання. Тим більше, якщо це є день навчання, то діти повинні вчитися. – пояснює Анатолій Бабинський. – Втім, якщо батьки дітей не мають нічого проти таких ініціатив, якщо вони самі є вірними цієї церкви, то у цьому немає проблеми. Хоча, я не думаю, що з погляду молодого покоління це сприятиме реальному поглибленню їхньої віри – принаймні я маю в цьому сумнів».

Шкільна хресна хода 2015 (фото: Олег Кобель)

Він зауважує, що у такій співпраці між церквою та школами насправді немає нічого незвичного.

«Церква як структура, звичайно, відділена від державних органів (йдеться про невтручання у внутрішні справи, керівництво), але вона не відділена від суспільства. Тому там, де є добра воля двох сторін, обидві структури можуть співпрацювати. Ми маємо катехитичні уроки в школах і в цьому немає нічого екстраординарного – церква є частиною суспільства і тому це нормальна взаємодія», – впевнений релігієзнавець.

Водночас керівник департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Олександра Небожук заявила ZAXID.NET, що шкільна хресна хода може проводитись лише за бажання батьків школярів, хоча у самому департаменті й не мають інформації про те, де проводять такі шкільні ходи.

«Ми не збирали інформації про те, хто і як організовує хресну ходу. Я вважаю, що департамент освіти і науки не може бути організатором хресної ходи – це може бути виключно добровільний захід і виключно у тому випадку, якщо є бажання батьків і дітей», – пояснила Олександра Небожук.

За її словами, наразі жоден районний відділ освіти не повідомляв у ЛОДА про проведення хресної ходи за участі школярів.

«Ми розуміємо, що релігійні переконання є особистою справою батьків та дітей. Школа шанує християнські цінності, впроваджує християнські цінності, але без найменших конкретно конфесійних переконань. І це однозначно жодним чином не може проводитись ні під час навчального процесу, ні за вказівкою вчителів», – додала Небожук.