Закон України «Про освіту», а саме стаття 15, забороняє залучати учнів шкіл до робіт чи до участі у заходах, не пов'язаних з освітньої програмою. Про це нагадав освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Сергій Горбачов розповів про низку випадків, що трапились з початку навчального року, коли дітей залучали до прибирання території або заготівлі врожаю замість уроків. Він нагадує, що законодавство забороняє це.
Ідеться, зокрема, про заготівлю урожаю учнями і педагогами на Вінниччині, збирання гарбузів учнями школи на Чернігівщині (щоб школа могла розрахуватись за послуги з косіння трави з підрядником) та прибирання міського парку учнями і студентами у Кременчуці.
«У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися в робочий ресурс школи, міста або селища», – зазначив Сергій Горбачов.
Учні шкіл та студенти, за словами омбудсмена, можуть у позаурочний час добровільно виконувати деякі роботи, як-от посадити квіти чи прибрати ділянку. Також діти, старші за 14 років, можуть залучатись за власним бажанням до оплачуваних громадських робіт у позаурочний час.
Хто митиме підлогу в класах?
Окрім того, новий санітарний регламент, що набув чинності із 1 січня 2021 року, передбачає, що учні шкіл не повинні прибирати класи і коридори, а також інші шкільні приміщення. Вони мають лише стежити за чистотою свого робочого місця та витирати парти і класну дошку. Мити підлогу в класах, особливо з дезінфікуючими засобами, учні не повинні, зазначено в регламенті.
Сергій Горбачов цитує Кримінальний кодекс України, у якому зазначено, що експлуатація дитячої праці карається у різних випадках позбавленням волі від 6 місяців до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років (стаття 150 Кримінального кодексу України).
Поскаржитись на експлуатацію дитячої праці можна освітньому омбудсмену, уповноваженому Верховної Ради з прав людини, у Національну поліцію чи Держслужбу з питань праці.
Нагадаємо, що від четверга, 23 серпня, Україна перейшла у жовту зону карантинних обмежень, де можуть працювати лише школи, де від коронавірусу вакциновано щонайменше 80% персоналу. На Львівщині таких шкіл – приблизно 10%. Аби не закривати школи, львівська міська комісія з питань ТЕБ і НС дозволила персоналу шкіл показувати довідки про перенесений ковід або негативний ПЛР-тест, що дійсний протягом 72 годин.