Шкотську кав’ярню у Львові можуть відкрити вже до кінця року

13:45, 24 травня 2013

Представник компанії «Інко», що виконує будівельні роботи у будинку на проспекті Шевченка, 27, Ігор Назаркевич повідомив, що відновлену Шкотську кав’ярню (математичне кафе) тут можуть відкрити вже до кінця року.

Ігор Назаркевич водночас розповів ZAXID.NET, що у планах справді є відновлення кав’ярні: «Архітектори зробили проект, погодили з історичним середовищем (управління охорони історичного середовища Львівської міськради, – ред.). Будуємо… До кінця року плануємо закінчити об’єкт».

Також у цій будівлі буде облаштовано готель на 43 номери. «Буде готельний комплекс. Споруда відновлена, ми провели підсилення, реставрацію, нову гідроізоляцію. Будинок отримав нове життя», – розповів Ігор Назаркевич.

Як інформував ZAXID.NET, у березні декан історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Роман Шуст повідомив, що у Львові планують відновити Шкотську кав'ярню.

Довідка:

«Шкотська (Шотландська) кав’ярня» розташовувалась у Львові на проспекті Шевченка. В 1930-х роках вона стала улюбленим місцем застіль представників Львівської математичної школи. Улям, Штейнгауз, Мазур та інші викладачі Львівського університету та Львівської політехніки збиралися тут, щоб написати та розв’язати чергову математичну задачу. Безумовним лідером з поміж них був Стефан Банах.

Спочатку вони писали формули на столах чи серветках, що дуже дратувало власника закладу. Але, за однією з версій, дружина Банаха (за іншою – один з офіціантів закладу) придбала для них велику записну книгу, яка в подальшому стала відома у світовій науковій спільноті, як «Шотландська книга». Починаючи з 1935 року, записи у ній велися включно до 1941 року, коли після наступу німецьких військ чимало професорів емігрували.

Після війни Штейнгаус переслав копію книги Станіславу Уляму в США. В 1957 році Улям переклав її на англійську і розіслав друзям-математикам. Через рік він привіз її на міжнародний конгрес і презентував колегам.  

Після війни оригінал книги Банаха перейшов до його дружини, а згодом – до сина. Сьогодні «Шкотська книга» є власністю Інституту математики Польської академії наук і зберігається в Центрі Банаха. В 1981 році з’явилась друга, відредагована версія книги, де відображений сучасний стан внесених в книгу математичних проблем.