Фасад костелу Єзуїтів у Львові у жахливому стані. На висоті на ньому навіть ростуть маленькі деревця, а шматки каменю з аварійного фасаду можуть впасти у будь-яку мить. Про це 31 жовтня сказав настоятель храму отець Степан Сус.
«Якщо падає з висоти 36 м навіть маленький камінчик, він перетворюється на велику небезпеку», – наголосив о. Степан Сус. Також в аварійному стані бордюр вгорі на фасаді костелу, статуя архистратига Михаїла з крилами.
Настоятель храму зазначив, що Львівська міськрада виділила 200 тис. грн на 2012 рік на фасад, проте через «непорозуміння, які є з Львівською ОДА» робіт не розпочато. «Ми відмовилися від проведення реставраційних робіт, і риштування, яке стояло на фасаді храму без роботи два місяці, ми демонтували. Це негативний момент в процесі реставрації. На риштування було витрачено близько 18 тис. грн», – сказав о. Степан Сус.
200 тис. грн замало для закріплення і консервації елементів фасаду, зауважив отець, орієнтовно на це треба близько 1 млн грн, однак і ці кошти, очевидно, до кінця року використати не вдасться. «Ми не розглядаємо питання реставрації фасаду у повному значенні цього слова. Скульптури треба від реставрувати. Та чи варто їх почистити, щоб вони були білими? Це буде інша атмосфера… Якщо до кінця року не використаємо 200 тис. грн, вони пропадуть», – розповів о. Степан Сус.
На запитання, які труднощі виникли з ЛОДА, він пояснив, що новий начальник управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації Валерій Потюк, прийшовши на посаду, почав спілкування з церквою листуванням. Він попросив у сім календарних днів надати йому копії документів, які підтверджують законність ведення діяльності на території храму, законність виконання робіт тощо.
«Є понад 1000 документів, які говорять про наш храм. Щодо питання законності ведення нами діяльності – копії всіх документів є в управлінні. Адже ми підписували охоронний договір, і контроль за дотриманням пам’яткоохоронного законодавства веде міське управління охорони історичного середовища. Я не працюю секретарем в ЛОДА, щоб проводити ксерування томів документів і відсилання їх чи не на сусідню вулицю», – розповів отець.
На запитання, якими можуть бути причини таких запитів від ОДА, о. Степан Сус припустив, що, оскільки останнім часом до храму приходить багато реставраторів, в тому числі іноземних, «чомусь вирішили, що ми тут мільйонери і маємо багато коштів, бо щось робиться».
«Це робиться за кошти людей. І ми кожну копійку намагаємось використовувати, щоб зберегти храм… Будемо звертатися з листом до представників міської та обласної влади. Фасад в поганому стані, та поки нема чіткої позиції, що з ним робити», – поінформував настоятель костелу Єзуїтів.
Нагадаємо, 6 грудня 2011 року у Львові в костелі Єзуїтів (храм свв. Петра і Павла) пройшло перше урочисте богослужіння і освячення храму. Додамо, костелу понад 400 років.