Шукачі цінних кадрів

На семінарі у Львові найкращі HR-спеціалісти обговорили зміни на ринку праці

13:03, 25 вересня 2018

У середу, 19 вересня, у Львові відбувся «Forum West #HR семінар», на якому найкращі спеціалісти з відбору та управління персоналом обговорювали стратегічні зміни на ринку праці України. Як втримати найкращих працівників від трудової міграції? Які професії найбільш затребувані в Україні? Чи існує прірва між очікуваннями працівника та реальністю на новій роботі? Відповіді на всі ці питання звучали на семінарі.

Обережно! Міграція

Трудова міграція перетворилася на фактор найбільшої загрози для розвитку ринку праці в Україні. На негативному впливі трудової міграції та можливих способах боротьби з нею акцентувала у своїй презентації одна зі спікером семінару – HR-eкспертка порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Особливі труднощі з пошуком кваліфікованих і вмотивованих працівників відчувають роботодавці в західних регіонах країни. Ця тенденція лише посилюється, тому роботодавцям доводиться змінювати стратегію пошуку та розвитку кадрів.

Тетяна Пашкіна

За даними Центру економічних стратегій, в західному регіоні 34% мігрантів задіяні у сезонних роботах, 20% виїжджають на заробітки на рік, а ще 20% емігрують на довший термін. Лише 16% мігрантів працюють за кордоном за спеціальністю, а 46% виконує роботу, яка не потребує кваліфікації.

Очікування vs Реальність

Партнерка Львівської консалтингової групи і спікерка HR-семінару Оксана Абраменко підкреслила, що в Україні молодь часто обирає спеціальності за інерцією, що потім ускладнює пошук роботи на ринку праці.

Список топ-10 найбільш затребуваних професій на ринку праці України в ІІ кварталі 2018 року за даними rabota.ua виглядає так:

1. Продавець-консультант
2. Робітничі спеціальності у виробництві
3. Складське господарство
4. Водії
5. Кухарі/ Шеф-кухарі
6. Бухгалтери
7. Офіціанти/Бармени/Хостеси
8. FMCG: торгові/ регіональні представники
9. Будівництво: робітничі спеціальності
10. Веб-розробка

Випускники українських університетів мають завищені очікування під час пошуку роботи. Молоді люди не мають досвіду та готові швидко змінити місце праці.

Оксана Абраменко

Завищені очікування молодих працівників формуються на основі зіставлення рівня життя і зарплат в сусідніх з Україною країнах, а також через демографічні показники всередині самої країни.

Цього року українські заклади вищої освіти випустили лише 200 тис. випускників – це найменший показник за роки незалежності. Ринок праці стрімко наближається до демографічного дна, тож потрібно цінувати працівників та інвестувати у їхній розвиток. Інакше ситуація стане ще більш загрозливою.

Довіряй і розвивай

Через завищені очікування з боку працівників та небажання розвивати свої кадри в компаніях на ринку праці виникають непорозуміння. Наприклад, не бракує вакансій на короткотривалі проекти терміном до півроку. Такі відносини нагадують громадянський шлюб, який можна розірвати за першої ж можливості.

Тривала зайнятість у великій компанії накладає більше зобов'язань на обидві сторони, які потрібно компенсовувати перевагами і не лише матеріальними.

Фінансовий фундамент у стосунках між роботодавцем і працівником дуже важливий. Все дійсно починається з зарплати, але не закінчується нею. Показники середньої зарплатні на ринку праці постійно зростають, однак частково це відбувається через низькі стартові позиції після кризи 4-річної давності. Зараз середня зарплата в країні становить близько 9 тис грн.

У стабільних компаніях, які хочуть розвиватися, зарплата не має бути єдиним фактором привабливості для працівників. Важлива також атмосфера в колективі, довіра між працівниками і роботодавцями, відсутність конфліктів, можливість розвитку тощо.

Економія на працівниках обертається втратами для роботодавця, а вміння втримати фахівців – це запорука успіху та розвитку компанії.