Шульц: Прослуховування лідерів ЄС матиме серйозні наслідки у відносинах з США

18:00, 30 червня 2013

Президент Європейського парламенту Мартін Шульц вимагає від США пояснень у зв’язку з повідомленнями про те, що Америка прослуховувала основні установи Євросоюзу. Якщо ці повідомлення виявляться правдивими, то це матиме “серйозні наслідки” для європейсько-американських відносин, - додав він.

Мартін Шульц у заяві, зробленій в суботу, наголосив: "Від імені Європейського парламенту я вимагаю повного роз'яснення і детальнішої інформації від американської влади щодо цих звинувачень".

Крім того, міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн заявив: "Якщо ці повідомлення правдиві, то це огидно. США краще б слідкували за своєю розвідкою, аніж за своїми союзниками".

Нагадаємо, німецький журнал Der Spiegel повідомив про існування документа, який свідчить, що спецслужби США підслуховували розмови і читали переписку європейських керівників. Документ від 2010 року, опублікований Der Spiegel, свідчить, що Агенція національної безпеки США прослуховувала офіси ЄС в Вашингтоні та Нью-Йорку. Європейський Союз у документі названо "мішенню".

Невідомо, яку інформацію могла отримати американська розвідка, але деталі щодо позиції ЄС у торгівельних та військових питаннях могли бути корисними для тих, хто бере участь у переговорах Вашингтона та урядів європейських країн.

Едвард Сноуден, як вважається, перебуває в транзитній зоні московського аеропорту "Шереметьєво". 23 червня він прибув до Москви з Гонконга, де перебував відтоді, як оприлюднив подробиці про таємні програми електронного стеження уряду США за громадянами.

США звинувачують Сноудена у викраденні державної власності, несанкціонованій передачі інформації щодо національної оборони та свідомому розголошенні таємної інформації. Кожне з цих звинувачень передбачає до 10 років позбавлення волі.

Еквадор заявив, що він поки що не розглядає прохання про надання притулку Сноудену, оскільки він не дістався до жодного із їхніх дипломатичних представництв. Еквадор, який вже переховує у своєму лондонському посольстві засновника сайту Wikileaks Джуліана Ассанжа, відмовився від багатомільйонних торговельних відносин із США і заявив, що не відновлюватиме угоди під тиском та погрозами.