Шведам пропонують працювати по шість годин в обмін на відмову від соцмереж

18:21, 9 листопада 2015

Шведські підприємства впровадили шестигодинний робочий день замість традиційного восьмигодинного, зобов'язавши співробітників відмовитися від соціальних мереж.

Так, співзасновник діджитал-агентства Background AB Джиммі Нільссон приєднався до державного експерименту із запровадження нового розкладу у вересні цього року і бачить у ньому інструмент для підвищення продуктивності кожного учасника команди. Робочий день починається о 8:30, через три години настає час обіду, який триває годину, і ще через 3:00 працівники покидають офіс, щоб зайнятися своїми справами. Ціна за вільний час у будні з 15:30 – повна відмова від перевірки соціальних мереж в офісі, відправки особистих e-mail і навіть телефонних дзвінків з приводу питань, не пов'язаних з роботою, передає BBC. При цьому заробітна плата залишається на тому ж рівні, що і до вересневих нововведень.

«Ми запланували 6-годинний робочий день в рамках експерименту тривалістю 9 місяців. Навесні підведемо підсумки і подивимося, наскільки це економно, як позначається на інтересах наших клієнтів і чи підходить співробітникам. Саме в такій послідовності, головний критерій – економічна доцільність», – пояснив Нільссон.

З лютого цього року скорочений робочий день практикується в декількох медичних установах західної та північної Швеції. Як розповів Бенг Лоренссон, консультант міської влади Готенбурга по збору та аналізу даних в експерименті, перші результати демонструють підвищення якості роботи медперсоналу, який перейшов на 6-годинну зміну замість 8-годинної. Різницю в якості обслуговування відчули навіть самі пацієнти. Так, зафіксована тенденція: медсестри, що беруть участь в експерименті, підходять до своїх обов'язків більш творчо і крім безпосередньо процедур організовують хворим цікаве дозвілля.

Лоренссон констатував, що увага шведських і міжнародних політиків до нового розпорядку, а також постійний інтерес ЗМІ нагнітають обстановку і навіть заважають учасникам експериментів. Всупереч висловлюванням багатьох експертів, 6-годинному робочому дню належить ще довгий шлях до того, як він стане нормою в Швеції.

Насправді, цього року шведи не створюють нову ідею, а лише популяризують ініціативу, що з’явилася понад 10 років тому. Тоді запуск нового розкладу не супроводжувався такою пильною увагою ЗМІ та громадськості, і походив на самовільну ініціативу окремих роботодавців. У сервісному центрі Toyota механіки почали працювати по 6 годин в день на початку 2000-х, і, оскільки компанія одразу зафіксувала зростання доходів, питання про повернення до 8-годинного графіку вже не обговорювалося.

Крім того, за ці роки було кілька судових розглядів, пов'язаних зі скороченим робочим днем, з яких найрезонанснішою була справа в місті Кіруна на півночі Швеції. Розгляд тривав 16 років. Однак суть проблеми полягала більше в політичному протистоянні місцевої влади, ніж у суперечці між працівниками і роботодавцем, і справу закрили через нестачу доказів.

На сьогодні в Швеції найнижчий відсоток компаній серед учасників Організації економічного співробітництва та розвитку, які пропонують більш ніж 50 робочих годин на тиждень – 1% проти 13% у середньому по країнах з ОЕСР. Трудове законодавство Швеції гарантує 25 днів відпустки на рік, багато підприємств дозволяють оформити додаткові вихідні. Вважається, що Королівство демонструє один з найкращих варіантів збалансованого поділу часу між роботою і сім'єю. Навіть без впровадження 6-годинного робочого дня середньостатистичний шведський офіс після 17:00 вже порожній.

Разом з тим, менше робочих годин не обов'язково гарантує зниження стресу у співробітника – заявила тренерка з кар'єрному росту Піа Вебб.

«Коли я вперше почула про 6-годинний робочий день я подумала: а що вони роблять зі своїм вільним часом? Так, у сім'ї є діти, є літній будиночок і човен – в теорії це все повинно допомогти розслабитися. Насправді, цим треба займатися так само активно, як і основною роботою і втомлюєшся від такого дозвілля не менше», – сказала вона.

Піа Вебб стверджує, що шведи просто не вміють сидіти, склавши руки. Поки компанії демонструють позитивні результати 6-годинного дня, рядовим співробітникам доводиться докорінно міняти свої звички і порядок речей. Поки важко спрогнозувати, які глобальні соціальні наслідки матиме реформа робочого часу.

Як повідомляв ZAXID.NET, Верховна Рада України 5 листопада прийняла у першому читанні проект Трудового кодексу. Якщо його приймуть у другому читанні, то в українців з'явиться можливість брати на чотири дні довші відпустки.