Онлайн-мапа зупинок трамвая на Сихів

14:14, 8 вересня 2016

Проект з будівництва трамвайної колії на Сихів, який стартував ще у 2008 році, неодноразово «пригальмовував» через нестачу коштів. Активні будівельні роботи розпочалися у 2014 році після того, як Львову вдалося отримати кредит ЄБРР та грант німецького уряду.

Наразі будівництво трамвайної колії на Сихів у Львові, яке коштувало понад 27 млн євро, вийшло на фінішну пряму. Колія та інфраструктура готові приблизно на 85%, а трамвайне депо отримало два нові трамваї «Електрон», які мають проїхати новою лінією вже в листопаді.

ZAXID.NET зібрав усю інформацію, яку слід знати про трамвай на Сихів.

Головні перешкоди на шляху сихівського трамвая – колектор і ринок «Санта-Барбара»

Будівництво розділили на дві частини: від вул. Свєнціцького до вул. Угорської та від вул. Угорської до кінця проспекту Червоної Калини. Станом на початок вересня, на першій ділянці виконано 80% робіт – завершують встановлення колії, дорожнього покриття та облаштування пішохідних зон.

На другій ділянці роботи виконані на 90% – наразі добудовують розворотне кільце за кінцевою зупинкою. Єдине місце тут, де досі не проводяться жодні роботи – ділянка, на якій стоїть ринок «Санта-Барабара». Проте директор ЛКП «Львівавтодор» Олег Береза запевняє, що всі кіоски демонтують до кінця вересня, а ринок перенесуть на вул. Антонича. «Зараз основні будівельні роботи проходять на ділянці від вул. Липова Алея до вул. Угорської. Після переселення ринку «Санта-Барбара» туди перекинемо всі сили, щоб завершити там влаштування колії», – зазначає Береза.

Ще одне проблемне місце – колектор на вул. Стуса. «На початку будівельних робіт ніхто не очікував, що ми стикнемося з такою небезпекою на колекторі. Лише цього року старий колектор завалювався шість разів», – наголошує директор «Львівавтодору».

Колектор на вул. Стуса

За словами головного інженера концерну «Київпідземшляхбуд» Юрія Куяна, на вул. Стуса вже проклали 550 м колектора відкритим способом, а після АЗС колектор почали укладати більш сучасним підземним способом. «Уже затягнули 450 м спеціальної склопластикової труби. Усього підземним способом будують 813 м колектора. Такі колектори будували в Києві, але у Львові більш сучасна технологія. Колектор працюватиме щонайменше сто років», – запевняє Куян.

За словами Олега Берези, завершити будівництво колектора до листопада не встигнуть. «Коли поїде трамвай, під землею ще будемо добудовувати колектор. Це не вплине на безпеку руху транспорту по дорозі. Після завершення будівництва колії колектор будуватимуть ще приблизно два місяці», – зазначає він.

Зупинки з підвищеними платформами і тактильною плиткою

На шляху сихівського трамвая буде 28 зупинок. Під час будівництва колії зробили 22 нові зупинки, решта – зупинки в центрі Львова, які діяли й раніше.

Платформи обладнані зручними з'їздами та тактильною плиткою

Як зазначає інженер ЛКП «Львівавтодор» Ігор Могила, 18 зупинок, починаючи з вул. Стуса, пристосовані для людей з особливими потребами. Там зробили зручні заїзди на посадкові платформи, а самі платформи підняли так, щоб люди на візках могли безперешкодно потрапляти до низькопідлогових трамваїв. Крім того, на платформах поклали тактильну плитку для людей з вадами зору.

Синім кольором позначені зупинки з центру на Сихів, зеленим – з Сихова в центр

Відокремлена колія і розворотні кільця для трамваїв

Загальна довжина колії на Сихів становить понад 11 км. Близько 80% колії, починаючи з середини вул. Стуса, проходить по виділеній смузі, тобто трамвай не перетинатиметься з іншими видами транспорту. Планується, що це дозволить йому доїжджати до центру за 25 хвилин. Автобус долає цю відстань приблизно за 40 хвилин.

На шляху сихівського трамвая зробили чотири розворотних кільця – на вул. Свєнціцького (кінцева трамвая №4), на розі вул. Стуса та Угорської, на проспекті Червоної Калини біля кінотеатру Довженка та за кінцевою зупинкою на просп. Червоної Калини.

Кільце на кінцевій зупинці

За словами Олега Берези, кільця використовуватимуть для того, щоб не припиняти роботу маршруту у разі поломки одного з трамваїв або ДТП. Поламаний трамвай відвозитимуть на кільце, щоб він не заважав руху інших. Крім того, кільце біля кінотеатру Довженка можна буде використовувати як кінцеву зупинку додаткового трамвая, який запускатимуть у години-пік.

Не колією єдиною

Трамвай на Сихів – не лише колія та зупинки. «Уже в процесі будівництва у нас зв’явилися ще дві позитивні ідеї – провести капітальний ремонт моста, який перебував у аварійному стані, та зробити з нього з’їзд на вул. Хуторівку», – зазначає Олег Береза.

З'їзд з моста на Хуторівку

Завдяки новому з’їзду, автомобілі з Хуторівки потраплятимуть одразу на міст і їхатимуть в центр, не заїжджаючи на Сихів, а мешканцям проспекту Червоної Калини буде простіше потрапити на вул. Стрийську через Хуторівку. У подальшому тут планують прокласти нову тролейбусну лінію.

Біля кінцевої зупинки трамвая на проспекті Червоної Калини діятиме диспетчерський пункт, де зможуть відпочити водії трамваїв.

Крім того, на проспекті Червоної Калини від «Шувару» до кінотеатру Довженка наступного року планують облаштувати відокремлені смуги для автобусів, подібні до тих, які зараз є на Науковій.

Проспект Червоної Калини засадять калиною та горобиною

Вздовж колії на проспекті Червоної Калини облаштують зелені зони з газонами, кущами та деревами.

Вздовж колії вже висадили траву, на черзі – дерева калини

«Ми завезли чорнозем, уже посадили траву, поливаємо її. Далі будемо висаджувати дерева. Оскільки це проспект Червоної Калини, основним деревом тут буде калина. Щоб виглядало патріотично, додамо кущі чорної горобини. Тобто все буде в кольорах патріотичного «бандерівського» прапора», – розповідає Олег Береза.

Нові трамваї на новій колії

На Сихів курсуватимуть дев'ять нових трамваїв «Електрон». Два з них уже їздять на міських маршрутах. Ще два Львів отримав наприкінці літа, інші п'ять виробник має передати «Львівелектротрансу» у жовтні.

П'ятисекційний «Електрон» (фото Мирослава Пархомика)

Вісім з дев'яти трамваїв будуть трисекційними (170 пасажирів), один матиме п'ять секцій (250 пасажирів).

У наступні роки трамвай поїде на Стрийську

Після завершення сихівського проекту у Львові планують і далі розширювати трамвайну мережу. «На наступний рік ми плануємо співпрацю з ЄБРР та ЄІБ щодо продовження сихівського трамвая по проспекту Вернадського до автовокзалу і від автовокзалу по вул. Стрийській, Трускавецькій і Княгині Ольги до Аквапарку. Якщо Трускавецьку повністю реконструювати, ми отримаємо колію, суміщену з автомобільними смугами, та одну додаткову автомобільну смугу», – пояснює голова «Львівавтодору».

Для того, аби трамвай з’єднав Сихів з Аквапарком, планують добудувати проспект Вернадського та міст на вул. Княгині Ольги через вул. Наукову.

Фото Ірини Рєвунової/ZAXID.NET