Сирія може стати федерацією, — Reuters

08:44, 11 березня 2016

Ключові учасники процесу міжсирійського врегулювання розмірковують над можливістю застосування в Сирії федеративного устрою, який підтримуватиме цілісність країни, в той же час надаючи широку автономію регіональній владі.

Про це агентству Reuters повідомили дипломатичні джерела, пише РБК.

Ідея про федералізацію Сирії зараз привертає серйозну увагу з боку учасників переговорів під егідою ООН. Дипломатичне джерело агентства в Раді Безпеки ООН на умовах анонімності заявило, що ця ідея вже представлена спеціальному посланцю ООН щодо Сирії Стаффану де Містурі. Підтримують цей план, за його словами, як Росія, так і низка великих західних держав.

«При бажанні зберегти територіальну цілісність Сирії залишити країну єдиної існують різні моделі федеративного устрою, які в низці варіантів припускають дуже слабкий центр і широку автономію для регіонів», — зазначив співрозмовник Reuters. При цьому він не уточнив подробиць можливого федеративного устрою Сирії. Інше дипломатичне джерело агентства підтвердило його заяви.

Раніше про можливості обговорення федералізму згадував де Містура. Ідею федералізму також не виключав президент Сирії Башар Асад, наголошуючи при цьому, що будь-які реформи повинні бути результатом діалогу між сирійцями і референдуму, який дозволить внести необхідні зміни до Конституції.

Як стало відомо цього тижня, новий раунд міжсирійських переговорів призначено на 14 березня. Офіційно переговори стартували 9 березня, проте деякі сирійські делегації приїдуть в Женеву тільки 12-14 березня, тому було вирішено перенести предметні зустрічі на п’ять днів, повідомила прес-секретар спецпосланця ООН із Сирії Стаффана де Містури.

7 березня стало відомо, що сирійська опозиція погодилася взяти участь у переговорах. У попередніх переговорах з врегулювання конфлікту в Сирії вона участі не приймала.

З 2011 року в Сирії триває громадянська війна. Повстанці Вільної Сирійської Армії та інших груп воюють за повалення режиму Башара аль-Асада.

З 2014 року міжнародна коаліція, яку очолюють США, здійснює військову повітряну операцію проти бойовиків терористичної угруповання «Ісламська держава» в Сирії та Іраку, яке воює як проти Асада, так і проти Вільної Сирійської Армії.

На території Сирії також діють інші терористичні і радикальні ісламістські формування - Фронт ан-Нусра, бойовики Хезболли та інші угруповання.

У збройному конфлікті у Сирії за майже п’ять років бойових дій загинуло понад 250 тис. осіб, 13,5 млн сирійців покинули свої домівки.