Сирія подала в ООН документи про приєднання до конвенції по хімзброї

23:00, 12 вересня 2013

Влада Сирії направила в Організацію Об'єднаних Націй документ, що стосується приєднання країни до конвенції із заборони хімічної зброї.

В ООН пояснили, що в даний час документ перекладається, тому повністю про його зміст можна буде говорити пізніше. У той же час, в Організації вже зараз заявили, що отримання листа формально запускає процес приєднання Сирії до конвенції.

Про це повідомляє Lenta.ru за інформацією Agence France-Presse.

Раніше 12 вересня повідомлялося, що необхідні для приєднання до угоди документи будуть «найближчим часом» спрямовані в ООН, заявляв президент Сирії Башар Асад.

Сирійська влада погодилися передати наявну в країні хімічну зброю під міжнародний контроль з наступним його знищенням у відповідь на відповідну пропозицію російського МЗС, зроблену на початку вересня.

Москва, у свою чергу, виступила з цією ініціативою після заяви Держсекретаря США Джона Керрі про те, що роззброєння Дамаска може запобігти удару американських військ по Сирії.

Конвенція ООН про заборону хімічної зброї набула чинності в 1997 році. Її підписанти зобов'язуються знищити всі наявні у них під контролем запаси хімзброї, а також відмовитися від її виробництва і застосування в майбутньому. До теперішнього часу повноправними учасницями конвенції є 189 країн-членів ООН, ще дві держави, Ізраїль і М'янма, підписали, але не ратифікували її. Крім Сирії, досі не підписали документ Єгипет, Південний Судан, КНДР і Ангола.

9 вересня глава МЗС Росії Сергій Лавров закликав Сирію погодитися встановити міжнародний контроль над хімзброєю, а також надалі знищувати її і приєднатися до Організації з заборони хімічної зброї.

Президент США Барак Обама назвав пропозицію Росії «потенційним проривом» у вирішенні конфлікту у цій державі. У той же час він висловив стурбованість, що ця ідея може загальмувати проведення військової операції. Прем'єр-міністр Сирії Ваель аль-Хальк 10 вересня заявив, що його країна підтримує пропозицію Росії передати всю сирійську хімічну зброю під міжнародний контроль.

Окрім цього, Барак Обама пообіцяв вивчити пропозицію Росії про передачу запасів хімічної зброї в Сирії під міжнародний контроль. При цьому він попередив, що, поки дипломатичні заходи не доведуть своєї ефективності, збройні сили США будуть готові завдати оперативні удари по військових об’єктах в Сирії.

У Європейському Союзі уже схвалили передачу хімзброї Сирії під міждержавний контроль.