Ситі, п’яні та здорові

Оцінка рівня здоров'я населення Львівщини

13:23, 3 березня 2017

Майже кожен другий мешканець Львівської області має проблеми із зайвою вагою, свідомо відмовляється від вакцинації дітей та не звертається до лікарів через відсутність грошей. Щодо коштів, то мешканець Львівщини витрачає приблизно 470 грн в місяць на купівлю медикаментів.

Таким є результат дослідження у рамках проекту «Індекс здоров’я. Україна». Соціологи КМІСу опитали понад 10 тисяч українців з усіх областей України: по 400 респондентів із кожної області. Людей питали чи задоволені вони медичною допомогою, як часто звертаються до лікарів, про стан їхнього здоров’я, витрати на ліки та обізнаність щодо здорового способу життя.

Дослідження планують зробити щорічним та порівнювати чи покращується стан медицини у країні. ZAXID.NET подає ключові дані дослідження щодо якості здоров’я населення на Львівщині.

Задоволені не всі

Понад половина мешканців Львівщини задоволена роботою сімейних лікарів – 67%, коли середній показник по Україні становить 70%. Найвищим цей показник є у Тернопільській області – 84%.

Щодо стаціонарної медицини (лікарень), то не лише на Львівщині, але й в інших областях країни рівень задоволеності є суттєво меншим. Якщо послугами сімейного лікаря задоволені 67% населення Львівщини, то стаціонарною допомогою лише 53%.

«Не високий рівень задоволеності допомогою лікарів говорить про те, що у нас високий рівень очікувань. Є такий термін ризик успіху коли ми багато говоримо про позитивний аспект того, як це може працювати, але іншої якості послуг людина не отримує. Яким був лікар 10 років тому, таким і залишився. Його знання не те, що не покращились, а, можливо, навіть застаріли», - ділиться враженнями щодо результатів дослідження в.о. начальника департаменту охорони здоров'я ЛОДА Ірина Микичак.

На ліки майже чверть зарплати

Протягом 2016 року на Львівщині майже половина мешканців (42%) хворіли, але не звернулися до лікаря та/або не були госпіталізовані через те, що не мали грошей.

«Ми назвали цей пункт фінансовим тягарем. Людина не звертається за медичною допомогою, бо вважає, що це буде їй дорого коштувати, або знає, що у неї не достатньо для цього коштів. В середньому по Україні ця частка становить – 39% мешканців», - каже Вікторія Захожа, заступниця директора Київського міжнародного інституту соціології.

Клікніть для збільшення

За її словами, на Львівщині найнижча в Україні кількість препаратів, які призначалися лікарями при амбулаторному зверненні 3. Якщо загалом в Україні – це 4 препарати. Можливо саме тому львів’яни витрачають менше грошей на медикаменти.

За потреби мешканці Львівщини витрачають у місяць 469 грн на ліки, що є дещо нижчим показником порівняно з середнім показником по Україні (550 грн). Найвищими є місячні витрати на ліки у Рівненській (1000 грн) та Тернопільській областях (916).

«Це добре, що Львівщина є у числі тих областей, де призначають мало препаратів. Ми знаємо, що поліпрагмазія є зловживанням у лікарському середовищі, коли під тиском тих чи інших фармацевтичних компаній виписується список із 20 дороговартісних препаратів, а потім пацієнт не знає, як знайти гроші та де їх купувати. Це свідчить про якість роботи наших фахівців», - коментує Ірина Микичак.

Кожен другий має зайву вагу

Майже кожен другий мешканець Львівщина вважає, що є здоровим - 45% Загальний показник по Україні становить 39%, тобто львів’яни почуваються здоровішими, ніж мешканці інших областей.

Кожен другий мешканець Львівщини (53%) також має зайву вагу, цей показник є на 4% мешним, ніж середній по Україні. Наявність зайвої ваги соціологи визначали у співвідношенні ваги до зросту.

У трійці лідерів за частотою споживання алкоголю

Львівщина також входить у трійку лідерів серед областей, мешканці яких часто споживають алкоголь - 22% мешканців.

До трійки лідерів, увійшла також Хмельницька область, де 25% мешканців споживають алкоголь щотижня, та Київ, де, як і у Львівській області, алкоголь щотижня споживає 22% людей.

Як зазначають соціологи, понад третина (35%) дорослого населення України стверджує, що взагалі не споживає алкоголь, інша третина (32%) робить це не частіше, ніж раз на місяць, ще третина (33%) споживає його щомісяця (при цьому 13% - щотижня, а 2% - практично щодня).

Відмовляються від вакцинації

40% мешканців Львівської області свідомо відмовляються від вакцинації дітей. Окрім Львівщини від вакцинації також відмовляються мешканці Хмельницької (48%), Івано-Франківської (44%) та Тернопільської області (42%). У той час, як у Харківській, Миколаївській та Кіровоградській областях цей відсоток не перевищує 10%.

Клікніть для збільшення

За словами в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірини Микичак, такий результат свідомої відмови від вакцинації на Львівщині свідчить про те, що потрібно проводити активнішу просвітницьку роботу серед мешканців, адже відмова від вакцинації може влинути на погіршення стану здоров'я дітей.

Медично підковані

На Львівщині майже усі мешканці (91%) знають принаймні два симптоми туберкульозу, а також 60% - принаймні два симптоми інсульту. Загальний показник обізнаності українців щодо інсульту – 50%.

Найвідомішим симптомом інсульту, на який вказали респонденти (52%), є раптове оніміння або втрата рухливості обличчя, руки або ноги, особливо з одного боку тіла. Близько третини українців знає, що ознакою інсульту можуть бути порушення мови або труднощі сприйняття мови, тексту, які з’являються несподівано (38%). Також 33% знали, що до цих симптомів зараховують раптове порушення координації рухів, запаморочення, втрату свідомості.

Клікніть для збільшення

Респонденти були найменше обізнані із тим, що симптомом інсульту може бути раптовий різкий біль (19%), або різке погіршення зору (12%). Загалом, із симптомами інсульту більше обізнані жінки, ніж чоловіки, а також мешканці міст.

Хочуть змін, але не готові змінюватись

99% мешканців Львівщини переконані, що медичну галузь треба реформувати. Однак, лише 8% вважають, що реформа уже відбувається, тобто ті кроки, які робить МОЗ, є реформою.

«Майже всі мешканці Львівщини хочуть впровадження реформ, але щонайменше 90% населення не хоче змін. Зокрема, це стосується і госпітальних округів та оптимізації мережі. Реформа – це не просто змінити назву чи посадити іншу людину у кабінет. У тому сенсі, що ми хочемо прийти у поліклініку і щоб лікар був там негайно, і надав допомогу. У Європі інколи треба чекати у черзі 2-3 місяці на планову медичну допомогу», - вважає Ірина Микичак.

Згідно з дослідженням, основними проблемами медичної галузі на Львівщині, на думку мешканців, є висока вартість ліків. На цю проблему вказали 56% опитаних на Львівщині та 63% - по Україні. Також понад 50% населення у Львівській області вважає, що проблемою є корупція на рівні міністерства охорони здоров’я, ще 45% зазначили, що у медзакладах Львівщини є мало сучасного обладнання для діагностування та лікування хвороб.

***

Дослідження стану здоров‘я населення України та задоволеності наданням медичних послуг провів Київський міжнародний інститут соціології у співпраці з Фондом «Соціальні індикатори» завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження» з серпня 2015 року по серпень 2016 року. Польовий етап дослідження тривав з 16 травня по 30 червня 2016 року.

Вибірка, розроблена для дослідження, є випадковою та репрезентативною для дорослого населення (18 років та старше) України у цілому та кожної з 24 областей України та міста Києва. У Донецькій та Луганській областях дослідженням охоплені лише території, підконтрольні уряду України.