Під час презентації концепції проекту облаштування дитячого майданчика, скверу та площі біля львівського цирку виникла дискусія щодо того, як має виглядати сквер. Скульптор Володимир Одрехівський, співавтор проекту пам’ятника Богдану-Ігорю Антоничу, який буде встановлено у сквері біля цирку, заявив, що порушено його авторські права і виступив проти представленого проекту облаштування скверу.
Місце для пам’ятника
У 2009-2010 роках відбувся всеукраїнський конкурс на спорудження пам’ятника Богдану-Ігорю Антоничу. Переможцем стала авторська група у складі архітекторів Белюха, Лібич, Матушкова та скульптора Одрехівського. Станом на 2013 рік нами були виконані всі необхідні архітектурні проекти щодо розміщення пам’ятника в сквері біля цирку.
«На початку цього року ми дізнались, що є група людей, яка проявила ініціативу і захотіла розробити проект всього скверу. Нам пообіцяли, що наших архітекторів залучать до розробки проекту облаштування скверу, однак цього не сталось. Натомість молоді активісти вирішили змінити місце розташування пам’ятника у сквері та прилеглу до нього територію, не порадившись з нами, авторами проекту», - каже Володимир Одрехівський.
Такий вигляд може мати сквер біля цирку
Згідно з проектом, який презентувало управління адміністрування, будівництва та розвитку ЛМР, пам’ятник Богдану-Ігорю Антоничу має бути розташовано на одному з невеликих пагорбів, які будуть у сквері.
«Це не остаточний проект облаштування скверу, а лише пропозиція того, як це можна зробити. Так, проект пам’ятника був розроблений раніше, ми його бачили, однак він охоплює лише 600 м² довкола пам’ятника, а сквер є набагато більшим, і виконаний з певними порушеннями. Зокрема, благоустрій пам’ятника врізається в дитячий майданчик, тобто виходить за межі зони скверу. Також, згідно з цим проектом, треба зрізати 7 дерев та знести сходи, які ведуть до скверу, адже автори цього пам’ятника розташували його якраз навпроти входу. Ми запропонували змістити його трішки вбік, щоб він нікому не перешкоджав, але це знову ж таки лише наша пропозиція», - розповіла ZAXID.NET Олександра Сладкова, начальниця управління адміністрування, будівництва та розвитку ЛМР.
Головний архітектор міста Юліан Чаплінський говорить, що автори проекту пам’ятника Богдану-Ігорю Антоничу мають рацію і переносити скульптуру без їх відома справді не можна. Чиновник також закликав обидві сторони до конструктивного діалогу.
«У Львові є традиція – жодна ініціатива з встановлення чогось не обходиться без скандалу. Ми, як громадянське суспільство, маємо навчитись говорити одне з одним. Є ініціатива молодих людей щодо упорядкування скверу та дитячого майданчика біля цирку. Це не є фінальний проект. Дійсно, проводився конкурс на встановлення пам’ятника, результати якого ніхто не скасовує. Пропоную вислухати одне одного та разом дійти до якогось мудрого рішення», - каже Юліан Чаплінський.
Дійти до якогось конструктивного рішення під час громадського обговорення фахівці не змогли, тому, за пропозицією Юліана Чаплінського, цю розмову перенесли на наступний тиждень. Архітектори зустрінуться у Львівській міськраді, де продовжать обговорювати шляхи вирішення цього конфлікту.
Окрім оновленого скверу, управління адміністрування, будівництва та розвитку ЛМР презентувало також проект площі перед цирком. Тут планують змінити покриття та висадити клумби.
В гостях у звірів
Архітектор-урбаніст Матвій Дух презентував проект дитячого майданчика, над яким він працював спільно з своїми колегами.
Проект Матвія Духа і його колег
Він нагадав, що на початку липня відбулося громадське обговорення з мешканцями району, для того, щоб краще зрозуміти, яким вони хочуть бачити оновлений майданчик. Також упродовж двох тижнів після цього проводилось опитування в соціальних мережах. Опрацювавши цю інформацію, дизайнери та архітектори розробили концепцію проекту дитячого майданчика.
Проект дитячого майданчика із екзотичними тваринами
«Коли я був дитиною, то цирк завжди асоціювався в мене з екзотичними тваринами. Хочу, щоб майданчик передавав атмосферу цирку, тому пропоную зберегти кілька ключових скульптур, які є на цьому майданчику», - каже Матвій Дух.
На зустрічі з мешканцями було вирішено, що майданчик ділитимуть на кілька вікових зон. Перша – має назву «сафарі» - це зона для дітей 3-5 років.
«Тут розміщена гірка у формі слона, яку ми пропонуємо залишити та трішки оновити. Також хочемо збільшити зону пісочниці та поставити кілька гойдалок на пружинах у формі слоненят. Тобто дитина змалку зможе ознайомлюватись з тваринами», - додає хлопець.
Зона «сафарі» для дітей 3-5 років
У цій зоні також буде облаштовано три батути у формі кіл. За словами архітектора, якщо виникнуть складнощі з облаштуванням батутів, їх можна замінити на пісочниці.
Наступна зона – «оаза». Зараз тут розташований турнік з фігурами мавп та карусель, які потрібно демонтувати. Натомість архітектори пропонують встановити гірку-лазанку, нову карусель та лавку у формі крокодила.
Зона «оаза»
«У зоні «сафарі» є скульптури трьох левів, які ми пропонуємо залишити. Тут ми розташуємо кілька пагорбів різної висоти, найвищий сягатиме 90 см. Це для діток, які мають багато енергії, люблять активно проводити час та потребують простору», - розповідає Матвій Дух.
Пагорби
Остання зона називається «джунглі», для дітей віком 8-12 років. Тут хочуть встановити мультифункціональну лазанку для дітей та плетену гойдалку.
Зона «джунглі», для дітей віком 8-12 років
Серед основних зауваг мешканців було те, що композитна дошка, з якої пропонують зробити покриття майданчику, може бути небезпечною та швидко зіпсуватись. Її замінять на гумове покриття. Також мешканці хочуть бачити більше гойдалок та розваг для старших дітей, оскільки поруч з майданчиком є школи.
Організатори запевнили, що врахують усі побажання мешканців при підготовці проекту, який будуть реалізовувати у 2016 році.