Київська обласна організація Національної спілки журналістів України (НСЖУ) нагородила грамотою «За особливі заслуги» скандального івано-франківського блогера Руслана Коцабу, обвинуваченого у спробах зриву мобілізації. Про отримання нагороди повідомив сам Руслан Коцаба, заявивши, що його нагородили від імені НСЖУ.
Однак виявилося, що нагороду йому вирішили дати київські журналісти. Секретарка київської обласної організації НСЖУ Алла Малієнко пояснила, що таким чином місцеві журналісти вирішили підтримати Руслана Коцабу перед судом.
«Це не нагорода, це така підтримка. Наші колеги Максим Рильський та Василь Анісімов прийшли 6 червня і питають: «Ми боязка організація чи не боязка? От завтра наш колега, журналіст із Франківська буде мати суд. Чи можемо ми його підтримати в боротьбі?» – розповіла Алла Малієнко.
За її словами, Василь Анісімов запропонував віддати Руслану Коцабі свій «Почесний знак», який отримав раніше.
Руслан Коцаба отримав золотий «Почесний знак» та грамоту
«Він приніс свою нагороду «Почесний знак», який ми йому колись вручали і каже: «От я хочу йому передати свою нагороду». І в приміщенні спілки журналістів ми вручили Руслану Коцабі цю нагороду і виписали йому грамоту за те, що він два роки просидів у в'язниці. Подивилися в інтернеті – його підтримала Могеріні, міжнародна спільнота. І ми його підтримали таким чином», – додала Алла Малієнко.
Зазначимо, історія про підтримку Коцаби Федерікою Могеріні вигадана – її розповів сам блогер виданню «Страна.ua», пояснюючи своє звільнення. «За моєю інформацією, глава ПАРЄ Федеріка Могеріні [насправді вона не є главою ПАРЄ, вона є верховною представницею ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки – ред.] особисто сказала Порошенку, або ви відпускаєте Коцабу, або сюди більше не приїжджаєте, тому що в Євросоюзі за звернення у YouTube не садять. Після цього моя справа зрушилася з мертвої точки», – заявив Руслан Коцаба.
Водночас голова НСЖУ Сергій Томіленко заявив ZAXID.NET, що загальноукраїнська спілка журналістів ніяк не причетна до цієї нагороди і ніколи не давала Руслану Коцабі своїх офіційних нагород.
Нагадаємо, у травні 2016 року Івано-Франківський міський суд визнав винним Руслана Коцабу у перешкоджанні діяльності ЗСУ в особливий період і призначив покарання у вигляді 3,5 років ув’язнення. Руслан Коцаба став відомий через заклики бойкотувати мобілізацію – у січні 2015 року він на особистому YouTube-каналі опублікував відео, у якому критикував владу і пояснював, що не хоче «йти на громадянську війну».
У липні 2016 року Руслана Коцабу виправдали, а справу закрили. Однак вже у червні 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ скасував виправдальну ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області, повернувши справу скандального блогера на повторний розгляд.
Варто зауважити, що не лише київський осередок НСЖУ приймає дивні рішення. Наприклад, у лютому 2017 року львівський осередок прийняв до НСЖУ відомого екс-податківця і бізнесмена Мирослава Хом’яка, стосунок якого до журналістики обмежується тим, що він є власником популярної радіостанції.