Скінхед Порошенка

Білорус Сергій Коротких, якому надали українське громадянство, підозрюється у зв'язках з неонацистами РФ

12:45, 6 грудня 2014

У п’ятницю, 5 грудня, під час зустрічі з військовими, які захищають Донецький аеропорт, Петро Порошенко вручив паспорт громадянина України білорусу Сергію Коротких, який відомий під прізвиськом «Малюта». Він воює в складі батальйону «Азов» від самого початку його створення і є командиром розвідки. Про це урочисто повідомлялося на сайті українського президента.

«Бути громадянином України стало модно, престижно, я пишаюся цим і з задоволенням вручаю вам паспорт громадянина України», - сказав Петро Порошенко, звертаючись до Коротких.

За словами президента, «найкращі наші воїни, кращі волонтери, які продемонстрували, що вони російською, білоруською, англійською або будь-якому іншому мовою люблять Україну не менше, ніж її люблять українською, які готові віддати своє життя за її незалежність, гідні носити велике і горде звання громадянина України».

Сергій Коротких подякував Порошенку словами українських вояків «Служу народу України».

Після отримання паспорта боєць розказав, що він родом з Росії і довгий час був громадянином Білорусі. «Я дуже радий, що отримав громадянство України. Я до цього йшов вісім місяців», - сказав він і додав, що всі дивляться російські телеканали, а більшість людей розуміють, що те, що відбувається в Україні, може повторитися в Білорусі, Казахстані, Латвії.

З проханням надати Сергію Коротких українське громадянство звернулися до Порошенка кілька волонтерів. Проте, комісія з питань громадянства при президенті не поспішала розглянути ці звернення і позитивно вирішила питання тільки тепер, через 8 місяців після звернення.

Між тим, ім'я Сергія Коротких звучало у ЗМІ і раніше. Так, в лютому 2013 року його згадали, коли в Мінську російський націоналіст Максим Марцинкевич, більш відомий під прізвиськом «Тесак», влаштував бійку з фанатами мінського футбольного клубу «Партизан» біля клініки «Новий зір». В результаті 30-річному чоловікові були заподіяні численні тілесні ушкодження, в тому числі колото-різані рани. Відносно Тесака і двох його подільників, одним з яких і був Сергій «Малюта» Коротких, порушили кримінальну справу за хуліганство, вчинене із застосуванням зброї (санкції передбачають до 10 років позбавлення волі).

У квітні справу було припинено через «відсутність складу кримінального злочину». Дивно, що ні білоруські, ні російські ЗМІ тоді не згадали імені Сергія «Малюти».

Свого часу Малюта був заступником лідера проросійської націоналістичної організації «Русское Национальное Единство» Гліба Самойлова, убитого в серпні 2000 року ударом ножа. У числі особливих прикмет: татуювання на передпліччі у вигляді кажана – символ армійської розвідки і спецназу ГРУ. Тоді «Малюта» неодноразово хизувався в Москві бойовим минулим, зв'язками у спецслужбах. Відомо також, що «Малюта» і його колишні товариші по службі (начебто з Білорусі) тренували активістів «Націонал-соціалістичного об'єднання» (НСО).

З «Тесаком» Сергій Коротких був знайомий давно, деякий час після арешту Максима Марцинкевича він очолював угруповання «Формат 18», що підпорядковувалося НСО, а у вересні 2007-го «Малюту» з організації вигнали, звинувативши в розвалі роботи по залученню нових кадрів, фінансових зловживаннях та інтригах.

Після того як володар спецназівської «татухи» втратив контроль над частиною угруповання, сліди його губляться. За деякими даними, Малюта повернувся до Білорусі. За останні роки ніде себе не афішував, в колах расистів помічений не був, аж до описаного інциденту в лютому 2013 року.

Після цієї згадки російські ЗМІ почали підозрювати Сергія Коротких в причетності до вибуху в грудні 2007 року в Москві на Манежній площі. Однак затримати і допитати його тоді не змогли.