Скоро побачимо політичні кампанії проти офшорів у Європі, - експерт

18:10, 18 березня 2013

Український капітал на Кіпрі представлений великим бізнесом, який використовує офшорну юрисдикцію для схем, щоб мінімізувати оподаткування. За станом на кінець першого півріччя 2012 року інвестиції в цю країну склали 5,8 млрд доларів США.

Про це у коментарі ZAXID.NET розповів директор аналітичної групи «Da Vinci AG» Анатолій Баронін.

Він зазначив, що ще близько 150-170 млн доларів щорічно виводиться через схеми експортних поставок. «До цього необхідно додати ще канал надходження дивідендів від роботи підприємств на території України з кіпріотським бенефіціаріями. Так, за дев'ять місяців 2012 року резидентам Кіпру виплачено доходів на суму 29,1 млрд грн», - сказав він. Однак, як зазначив експерт,  у листопаді 2012 року Україна підписала з Кіпром угоду про уникнення подвійного оподаткування, що повинно було скоротити обсяг відтоку капіталу.

Анатолій Баронін сказав, що ще в січні експерти відзначали, що український бізнес буде поступово знижувати свою присутність у кіпрській юрисдикції і нарощувати обсяги в інших юрисдикціях Європи, Карибського басейну та Африки, зокрема на Сейшельських островах.

Експерт зазначив, що ключова проблема полягає в тому, що статистика України не дає можливості оцінити точну суму, яка виведена на рахунки кіпрських банків за роки незалежності. «Оскільки громадяни України не мають права відкривати банківських рахунків на території інших країн, то сьогодні ми можемо говорити про можливі втрати українського бізнесу, який використовує Кіпр для реалізації мінімізаційних схем», - сказав Анатолій Баронін. Він також додав, що, починаючи з другого кварталу 2012 року, є тенденція до скорочення відтоку капіталу на Кіпр. На його думку, це пов'язано з політикою українського уряду щодо скорочення кіпрського каналу відтоку капіталу з країни. «Таким чином, ми оцінюємо втрати українського бізнесу в суму близько 700-900 млн доларів», - сказав він.

Анатолій Баронін розповів, що вихід українського капіталу почався ще в третьому кварталі 2012 року. «Проте ми не можемо сказати, що виведення цього капіталу був стрімким і значним за обсягами. Ми вважаємо, що частина коштів все ж залишиться на Кіпрі, однак понад 30-40%, ймовірно переміститися в інші юрисдикції», - зазначив він.

На його думку, Кіпр немає іншого виходу, ніж йти на такі фіскальні заходи, бо в ЄС і раніше звучали досить жорсткі висловлювання щодо офшорних юрисдикцій. «Тому я не думаю, що керівництво ЄЦБ і Євросоюзу в цілому буде виділяти допомогу Кіпру, не вимагаючи від нього задіяти наявні ресурси, які знаходяться в банківському секторі країни. Таким чином, Кіпр сьогодні знаходиться в умовах, коли допомога може бути надана лише в обмін на посилення фіскальної політики країни. Безумовно, це не тільки удар по іміджу цієї офшорної юрисдикції, але і по всіх офшорних юрисдикціях. Адже ситуація навколо Кіпру показала, що офшорні зони вже не є «тихими гаванями». І я не виключаю, що незабаром ми побачимо політичні кампанії проти офшорних юрисдикцій в Європі», - сказав Анатолій Баронін.

Додамо, народний депутат Олександра Кужель у листопаді 2012 року заявила, що з України за два роки в офшори вивели $70 млрд.

Нагадаємо, за словами політтехнолога Тараса Березовця, усі політичні сили України фінансуються з офшорних зон.

Як інформував ZAXID.NET, Олег Соскін вважає, що оподаткування вкладів на Кіпрі сколихне український бізнес.

Як пише Радіо Свобода, парламент Кіпру відклав у неділю дебати з приводу запровадження спеціального податку на банківські вклади. Як повідомив речник парламенту, обговорення, спершу було заплановане на другу половину дня в неділю, тепер перенесене на вівторок.

Внаслідок проблеми фінансового сектору Кіпру, Євросоюз узгодив виділення країні 10 млрд євро допомоги. Однак влада Кіпру зобов’язується цим ввести одноразовий збір у розмірі 9,9% на депозити кіпрських банків розміром понад 100 тис. євро.