Скрипкова класика від магістра математики

У Львові дадуть концерт канадський скрипаль Корі Церовшек та американський диригент Теодор Кухар

11:19, 8 лютого 2018

Канадський скрипаль та математик Корі Церовшек та американський диригент Теодор Кухар у березні дадуть концерт в Львівському органному залі.

«11 березня у Львівському органному залі відбудеться непересічна подія – скрипаль з Канади Корі Церовшек гратиме з Ukrainian Festival Orchestra, дириґуватиме маестро Теодор Кухар», – розповів ZAXID.NET заступник директора Львівського органного залу Тарас Демко. За його словами, соліст майбутнього концерту – надзвичайно цікава особистість, адже Церовшек є не тільки музикантом, а й науковцем, а його кар’єра дещо нагадує історію Моцарта.

Соліст

Корі Церовшеку зараз 45, проте коли йому було лише дев’ять він уже встиг здивувати світ. Син емігрантів з Австрії, Корі народився у Ванкувері (Канада). У п’ять років почав грати на скрипці, а в дев’ять дебютував із Філармонічним оркестром міста Калґарі. У 12 вундеркінд закінчив Королівську консерваторію Торонто із золотою медаллю, і того ж року став наймолодшим студентом Школи музики Університету Індіани. У 15 отримав ступінь бакалавра з музики та математики, а у 18 років став доктором наук одразу в двох цих галузях.

Про своє знайомство з Церовшеком розповідає Теодор Кухар, дириґент зі США, колишній керівник Національного симфонічного оркестру України: «Хоча Корі трохи молодший за мене, але наша серйозна музична діяльність розпочалася приблизно в один час. Не буде перебільшенням сказати, що Корі був вундеркіндом. У віці 10-12 років він виступав як соліст із найкращими симфонічними оркестрами та дириґентами, з’являвся у телевізійних програмах разом із селебріті та все в такому дусі. Звичайно, на той час я лише міг захоплюватися цією юною суперзіркою зі сторони!»

Але наприкінці 1990-х знайомство врешті відбулося. «Ми працювали і як дириґент та соліст , і як колеги по камерній музиці. Грали концерти Бетовена, Бернстайна, Брамса, Дворжака, Елґара, Мендельсона в Австралії, Канаді, Чехії, Сполучених Штатах, Венесуелі», – розповідає дириґент.

«Я співпрацював із багатьма скрипалями, найкращими скрипалями, але можу сказати, що Корі належить до найбільш елітарних. Якби він займався лише музикою, а не поєднував її із розробкою медичного обладнання, комп’ютерних програм і участю у математичних конференціях, то, гадаю, він би був відомий більшому колу людей у Львові», – впевнений Кухар.

Дириґент

Теодор Кухар народився у США в родині українських еміґрантів, його дід – скрипаль та композитор Роман Придаткевич. Теодор також навчався грі на скрипці та віолі. Грав у провідних оркестрах Клівленда та Гельсінкі, а згодом працював дириґентом в Австралії, Чехії, Естонії, Фінляндії, США. З набуттям України незалежності почав співпрацювати з Національним симфонічним оркестром України. Під керівництвом Кухара колектив став найзаписуванішим оркестром країн колишнього СРСР, а його диски не раз визнавали найкращими записами класичної музики. У минулому році завдяки Кухару Національний симфонічний дав 40 концертів у США. Маестро співпрацював зі всесвітньо відомими солістами: Джеймсом Ґелвеєм, Іцхаком Перльманом, Йо-Йо Ма, Джошуа Беллом, Мстиславом Ростроповичем та ін.

Теодор Кухар уже добре відомий львівській публіці. «Цей музикант не тільки радо виступає сам у Львові, а й слугує своєрідним мостом між українською та західною культурою, – каже Тарас Демко. – Ми пишаємося дружбою із Теодором Кухарем, якій завдячуємо тим, що у Львові 15 січня цього року відбувся концерт із першим концертмейстером Берлінської філармонії Ноа Бендінксом-Белґлі. Сподіваємося, що такі проекти триватимуть і надалі».

«Концерт 15 січня та дні репетицій, що передували йому, були одним з найбільш приємних і професійно насичених тижнів, які я провів в Україні за останні 23 роки – відтоді, коли вперше став головним дириґентом і художнім керівником Національного симфонічного оркестру України в Києві», – запевняє Кухар.

За його словами, Львову пощастило мати таке чудове історичне місце, як Органний зал, що має своєрідну, створену для органу та голосу акустику. Музикантам, які концертують здебільшого у філармоніях, дуже корисно грати у таких залах.

«Це чудове історичне місце під винятковим мистецьким керівництвом, чудовий оркестр із безмежним потенціалом, музична спільнота, яку я побачив за межами глядацької аудиторії... Що може бути для нас, музикантів, більш приємним середовищем? Я відчуваю, що це великий привілей – бути частиною цього і продовжувати робити все можливе, щоб підтримати музичну справу».

Оркестр

«Цей проект також буде цікавий тим, що знаний вже у Львові та в Україні оркестр Collegium Musicum уперше виступить у новому форматі та під новою назвою – Ukrainian Festival Orchestra», – пояснює Демко.

«Фестивальні оркестри є по всій Європі. Це колективи, які, маючи у своєму репертуарі твори від вишуканої класики до композицій популярного керунку, не тільки дають концерти, а й здійснюють звукозаписувальні проекти.Таким чином камерний оркестр виходитиме на нові формати роботи», – підсумовує заступник директора Органного залу.

За словами Кухара, репертуар обговорювався зі скрипалем та керівництвом Органного: «Немає жодного сумніву в тому, що у Львові вирує дуже активне музичне життя, і найкращий шлях підвищення своєї репутації для будь-якого художнього закладу, – не дублювати репертуар із тим, що виконується на місцевому рівні останнім часом».

У виконанні оркестру під керівництвом Кухара прозвучать Симфонія №88 Соль мажор Йозефа Гайдна та «Лінцівська» симфонія Вольфґанґа Амадея Моцарта До мажор, а разом із солістом вони виконають Концерт для скрипки з оркестром Ре мажор Людвига ван Бетовена.

Фото: Львівський органний зал