Сквер на площі св. Юра у Львові перенесуть, а не знищать, - архітектори

17:45, 2 грудня 2014

Автори проекту–переможця у конкурсі на найкращу концептуальну ідею пам’ятника митрополитові Андрею Шептицькому у Львові переконують, що підстав заборонити зміну цільового призначення скверу неподалік храму святого Юра, де за проектом має бути розміщений монумент митрополитові, немає. До того ж сам сквер не є офіційно зареєстрований як рекреаційна зона міста.

Про це під час прес-конференції 2 грудня повідомив один із авторів проекту «Пам'ятник Митрополиту Андрею Шептицькому на площі Св. Юра у м. Львові» Ігор Кузьмак з посиланням на офіційну відповідь Державного агентства земельних ресурсів України.

З його слів, у місті вже три роки шукають варіанти, як реалізувати ідею зі встановлення пам’ятника Шептицькому у Львові. Однак досі на заваді стояли різноманітні юридичні колізії, пов’язані із містобудівними та архітектурними обмеженнями на території, де планують зводити монумент.

Згідно з проектом авторства архітекторів Ігоря Кузьмака та Михайла Федика, пам’ятник має бути розміщений на пл. Св Юра, яка наразі є обтяжена складним розгалуженим транспортним вузлом та сквером. Для реалізації задуму необхідно переносити автомагістраль з вул. Листопадового Чину під стіни Львівської політехніки та перебудувати сквер, що не обійдеться без вирубування зелених насаджень. Окрім того, зі слів Кузьмака, досі всі були переконані, що перебудову скверу неможливо здійснити через мораторій на зміну призначення цієї рекреаційної зони навпроти храму св. Юра.

«Ми маємо на руках офіційне роз’яснення Держзему, в якому чітко прописано, що мораторій, передбачений на підставі ст. 1 закону України «Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах», а мова йде про наш сквер, не поширюється на правовідносини, пов’язані зі зміною цільового призначення земельної ділянки рекреаційного призначення, необхідного для відновлення або реконструкції пл. Св Юра у місті Львові та встановлення пам’ятника Митрополоту Андрею Шептицькому», - заявив Ігор Кузьмак.

Окрім того він заявив, що сама площа св. Юра не надто обтяжена юридичними обмеженнями, пов’язаними із приналежністю території до спадщини ЮНЕСКО.

«Площа св. Юра не відноситься до охоронної спадщини ЮНЕСКО, а лише до буферної зони охоронної спадщини ЮНЕСКО. Відповідно, використання цієї території не матиме важких обтяжуючих обставин і юридично-правових наслідків, які має, наприклад, сам комплекс св. Юра», - повідомив Кузьмак.

Він також зауважив, що у нещодавно отриманій авторами проекту офіційній заяві від управління екології Львівської області зазначено, що сквер напроти храму Юра не зареєстрований як сквер, не є заповідною територією, відповідно не буде ніяких правових наслідків з його перебудови.

Ігор Кузьмак також зауважив, що автори проекту пам’ятника Шептицькому не мають наміру знищити сквер та вирубати всі дерева.  

«Ми навпаки будемо насаджувати ще дерева, щонайменше 54. Перенесена автомагістраль проходите повз корпуси Львівської політехніки, також з’явиться паркова зона на 47 місць, територію буде облагороджено, засіяно газонами в перемішку із дорожніми настилами», - розповів Кузьмак.

З його слів, свого часу корпуси Львівської політехніки будувались так, щоб сформувати пл. св. Юра, і на цій площі не було жодних насаджень. Він запевнив, що проект спорудження пам’ятника Шептицькому не передбачає знищення скверу, а всього лиш його часткове перенесення та розширення.

Нагадаємо, конкурс на найкращу концептуальну ідею пам’ятника митрополитові Андрею Шептицькому проходив ще у 2010 році у два етапи. У першому турі участь брали понад 40 проектів. У другий тур увійшли 2 авторські колективи. В результаті, 16 вересня 2010 року було оголошено переможця, ним став проект авторства Ігора Кузьмака та Михайла Федика.

18 вересня 2014 року депутати ЛМР прийняли ухвалу про спорудження пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому та створення площі святого Юра навпроти храму на Святоюрській горі у Львові, який реалізовуватиметься за проектом, що переміг на Всеукраїнському конкурсі у 2010 році.

21 листопада 2014 у стінах львівської міськради відбулось перше громадське обговорення детального плану території, який, згодом, необхідно буде прийняти ухвалою сесії міськради, аби під час спорудження пам'ятника Шептицькому було дотримано всіх архітектурних умов із перетворення комплексу Святоюрської гори, яка перебуває під захистом ЮНЕСКО.