Сланцева революція в США може змінити політичну карту світу

10:00, 3 лютого 2013

Незабаром США можуть стати найбільшим у світі виробником газу та нафти. В такому разі американці, ймовірно, втратять інтерес до Близького Сходу. Це означало б докорінні зміни геополітичної ситуації.

Міжнародне енергетичне агентство (IEA) у своєму останньому звіті констатує кардинальні зміни енергетичної карти світу. Вже за п'ять років Сполучені Штати Америки можуть стати найбільшим виробником газу та нафти в світі, а у 15-20-річній перспективі отримати повну незалежність від імпорту енергоносіїв - завдяки розвідці сланцевого газу та нафти, повідомляє Німецька хвиля

 Федеральна розвідувальна служба Німеччини, за даними журналу "Spiegel", робить висновок, що завдяки американському буму в сфері видобутку сировини "фундаментально зростає" незалежність уряду президента Барака Обами в питаннях зовнішньої політики та зовнішньої безпеки.

Протягом певного часу США займаються розробкою технології "фрекінгу", яка дозволяє видобувати газ та нафту з важкодоступних шарів каміння. Екологи критикують цю технологію, однак американські компанії отримують доступ до дуже великих запасів сировини та мусять імпортувати менше нафти та газу з Близького Сходу. Це може вдарити по цінах на енергію. Тема "енергетичної революції" в США була уперше винесена на розгляд Мюнхенської конференції з питань безпеки, що відкрилась у п'ятницю, 1 лютого.

Посол США в Німеччині Філіп Мерфі у своєму виступі зазначив, що "сланцева революція" здатна "змінити світову карту енергопостачання та енергетичного попиту в короткостроковій та середньостроковій перспективі". У той час як Німеччина через енергетичну реформу потерпає від захмарних цін на струм, в Сполучених Штатах ціни падають – вони вже частково на 50 відсотків нижчі, повідомив дипломат.

Керівник Мюнхенської конференції Вольфґанґ Ішинґер вважає, що зменшення залежності Сполучених Штатів від імпорту сировини може відбитися на безпеці близькосхідного регіону. В такому разі Європі доведеться посилити свою присутність на Близькому Сході, щоб гарантувати стабільність, прогнозує експерт. Розраховувати на те, що за європейські країни це зроблять США, стане неможливо. Ішинґера також не здивує, якщо в наступні роки Китай активізується в стратегічних та військових питаннях.

Одним із тих, хто програє, може стати президент Росії Володимир Путін, влада якого не в останню чергу базується на надходженнях від продажу газу. За словами Ішинґера, росіяни можуть постраждати внаслідок ймовірного зниження цін на енергоносії.

Додамо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.