Сланцевий газ має видобуватися в Україні, - експерт

14:45, 31 січня 2013

Видобуток сланцевого газу в Україні є потрібним проектом, який, за застосування належних технологій і контролю, не несе екологічної небезпеки. Так вважає голова правління альянсу «Нова енергія України», експерт з питань енергетики Валерій Боровик.

«Це – гарні проекти. Вони забезпечили енергетичну незалежність Сполучених Штатів, вони зараз будуть реалізовуватися у Франції з приходом нового президента… І в Україні вони мають бути реалізовані, але природно, логічно і спокійно», - зазначив Валерій Боровик у коментарі для ZAXID.NET 31 січня.

На запитання щодо екологічної безпеки цих проектів експерт зазначив, що Польща уже випереджає Україну у розробці родовищ сланцевого газу на 3 роки, і жодної екологічної катастрофи там не сталося. «На сьогодні створений такий жупел, особливо – в Західних областях, що видобування сланцевого газу – це велика екологічна катастрофа. Це все – через досить суттєву непоінформованість і екологів, і населення, про принципи його видобування», - наголосив Валерій Боровик.

Загалом технологія гідророзриву, потрібна для розробки таких родовищ, за його словами, використовувалася і використовується для видобування традиційних енергоносіїв, зокрема – природного газу, а декілька років тому «Надвірнанафтогаз» робила гідророзрив саме в Західній Україні. Активно цю технологію застосовували в 60-80 рр. минулого століття, додав він.

Екологічні проблеми, які виникали у США і у Великобританії, за словами Валерія Боровика, вивчалися сімома університетами, і вони дійшли до висновку, що проблеми виникли у зв’язку з специфічною геологічною структурою. Окрім того, невеликі компанії, робота яких призводила до проблем, намагалися економити на технологіях, а в Україну приходить одна з найбільших компаній на ринку, зазначив експерт.

«Україна, місцеві органи влади і місцеві громади мають витребувати застосування належних екологічних технологій. Обов’язковий контроль за якістю робіт, які будуть виконуватися», - наголосив Валерій Боровик.

Також експерт пояснив, що негативне сприйняття цього проекту викликане поведінкою добувних компаній: вони вирішили домовлятися про все через київських лобістів, не надаючи великої уваги представникам місцевих громад. Валерій Боровик висловив переконання, що компаніями слід повернутися до переговорів з місцевими громадами і опонентами видобутку сланцевого газу, щоб їх переконати.

Нагадаємо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.

Невдовзі після підписання контракту з Shell НАК "Нафтогаз України" отримала від "Газпрому" рахунок на $ 7 млрд, бо купила в минулому році менше газу, ніж передбачено чинним контрактом.

У коментарі для ZAXID.NET 30 січня народний депутат Юрій Сиротюк висловив припущення, що контракт із Shell може бути частиною схеми щодо здачі української ГТС «Газпрому». Також він висловив невдоволення тим, що транснаціональні компанії не рахуються з українцями у своїх проектах.