Слова Януковича про мову в Росії неправильно зрозуміли?

15:27, 19 березня 2012

«В Європі, де прийнята Європейська хартія про мови… і відповідно до цієї хартії прийнятий закон. Пристрасті навколо цього питання розпалюють політики. Цей закон зареєстрований, він буде розглянутий і прийнятий», – зазначив Віктор Янукович в інтерв’ю ІТАР-ТАСС.

«До 2002 року, коли я приїхав до Києва, для мене це була проблема (говорити українською, - ред.). Але українська мова дуже красива. І як тільки у мене з'явилася можливість говорити українською, я це почав робити із задоволенням. І я хочу сказати, що так, були періоди в нашій державі, коли допускалися перекоси в мовних проблемах. Зараз їх, я б сказав, немає, і немає, не існує у нас цієї проблеми. І сьогодні люди пропонують: щоб нам не розпалювати знову це питання, яке виникає від виборів до виборів, треба його відрегулювати на законодавчому рівні з урахуванням тієї світової практики, яка існує і про яку ви говорите. Всі експерти вважають, що краща практика європейська, у багатьох країн Європи –двомовність, є і тримовність ... І живуть нормально, спокійно. Ніяких проблем немає. Тому ми пішли цим шляхом, використовуючи ту практику, яка є в Європі, де прийнята Європейська хартія про мови, по-моєму, Росія її ратифікувала і Україна теж. І відповідно до цієї хартії прийнятий закон. Пристрасті навколо цього питання розпалюють політики. Цей закон зареєстрований, він буде розглянутий і прийнятий. І в цьому зацікавлена ​​Україна, її населення, що говорить, в основному, на двох мовах – українською та російською. Але щойно я зустрічався з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. І ми з ним теж обговорювали цю тему. У нас в Закарпатській області є два райони, де живуть угорці. Там дуже велика громада угорська. Школи, підручники та інше – вони хочуть розмовляти угорською мовою, та й українською і російською. Ми повинні створити умови для людей в Чернівецькій області, там румунська мова, в Одеській області – болгарська, в Маріуполі дуже велика грецька діаспора. І коли до нас приїжджають греки і кіпріоти, вони всі їдуть до греків, що живуть в Україні. Ми все робимо для того, щоб зберегти культурну спадщину народів, що населяють Україну, на це спрямована державна політика. Звичайно, російська мова буде завжди займати дуже велике місце в житті України та українського народу», - заявив Янукович в інтерв’ю.

Нагадаємо, у ЗМІ з’явилась інформація з посиланням на новину в ІТАР-ТАСС про те, що «Віктор Янукович пообіцяв Росії закон про російську державну. Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови – українську та російську».

Однак з наведеної цитати з повного тексту інтерв’ю випливає, що мова йде про скандальний законопроект «Про мови», підготований Партією регіонів. У ньому не йдеться про надання статусу другої державної російській мові практично, однак, за словами експертів, регіональним мовам фактично надається пріоритет у використанні в суспільному житті.

У законопроекті передбачені зміни до цілої низки нормативних актів. Корективи планується внести до законів про освіту, судоустрій, статус суддів, нотаріат, адвокатуру, місцеві державні адміністрації, місцеве самоврядування, інформацію, телебачення і радіомовлення, вибори і референдуми, а також до процесуального законодавства.

В усіх зазначених законах міститься посилання на статтю 10 Конституції. Вона зазначає, що "державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України".

При цьому в законопроекті наголошується, що українська мова обов'язково застосовуватиметься на всій території країни при здійсненні повноважень органами влади, у навчальному процесі у межах і порядку, визначених законопроектом.

При цьому, згідно з текстом документа, "обов’язковість застосування державної мови чи сприяння її використанню у тій чи іншій сфері суспільного життя не повинні тлумачитись як заперечення або применшення права на користування регіональними мовами у цій сфері".