У Львові визначилися з ділянкою, де можна збудувати сміттєпереробний завод. Розташована вона за 40 км від міста – це колишній промисловий кар'єр в Миколаївському районі. Але наразі земля має орендаря, з яким треба домовитися, потім межі ділянки слід погодити з обласною владою. І врешті, треба переконати місцеве населення, що других Грибовичів тут не буде.
Люди можливому сусіду не зраділи. Кажуть, з ними ніхто не погоджував, а про наміри влади прочитали в інтернеті.
«Ми дамо дозвіл на завод, а вони будуть 5-6 років звозити сюди сміття, а потім, може, будувати. Розумієте, ми вже не віримо обіцянкам. В нас тут 6 чи 7 сіл і ні з ким нічого ніхто не говорив. Треба було говорити, пояснювати», – зазначив мешканець села Добряни Ігор Гарамус.
Посадовці запевняють: збиралися йти до місцевих, але поки що не було з чим.
«Я думаю, після того, коли ми будемо розуміти саме, що ми хочемо, які обриси цієї земельної ділянки, будуть проведені переговори з орендатором, той що орендує – «Миколаївцемент» і вже потім твердо йти говорити людям. Може статися так, кажу ще раз, що з того, нічого не вийде», – розповів начальник управління житлового господарства міста Юрій Голець.
На Миколаївському цементному переговорів поки що не коментують. Відомо, що сам кар'єр має понад 170 га. Під завод та полігон просять від 30 га до 75 га. Якщо вдасться домовитися, то проект реалізовуватимуть у кілька етапів, але стихійного вивозу сміття, запевняють, там ніхто не планує.
«Такі кар’єри є непогані, бо фактично є вже готова інфраструктура, і чаша, де можна займатися будівництвом і розташуванням відповідних інфраструктурних об'єктів сміттєпереробного заводу. Відповідно ми погодили і передачу в суборенду цієї території, розуміючи, що процес не потрібно затягувати», – зазначила заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак.
Ділянку вже обстежили фахівці «Гірхімпрому». Їхній попередній висновок: на кар'єрі можна будувати сміттєпереробний завод, але якщо до цього дійде – мають провести ґрунтовні дослідження.
«Наші фахівці виїжджали на місце. Попередньо можемо сказати, що ця ділянка відповідає санітарним вимогам щодо сміттєпереробного заводу і полігону. Але якщо вже йтиметься про конкретний проект, то необхідні додаткові дані: гідрогеологічні дослідження, топографічні дослідження, дослідження ґрунтів, які вони є, тобто потрібно зробити частковий екологічний аудит, щоби потім ніхто не говорив, що ви забруднили, а які вони були до того», – пояснив перший заступник голови ВАТ «Гірхімпром» Григорій Гелетій.
А допоки визначаються з ділянкою, паралельно шукають гроші на будівництво заводу. В Ратуші переконують – вирішити проблему львівського сміття можна лише у співпраці з Євросоюзом. Ведуть переговори про кредит з Європейським інвестиційним банком, які тривають ще від 2013 року.
«Це угода між урядом України та Німеччини. Йдеться про державні гарантії строком на 20-25 років. І під вартість грошей 1-1,5%, тобто це безпрецедентні кошти, яких сьогодні на комерційному ринку не існує», – пояснив народний депутат України Сергій Кіраль.
Як запевняють посадовці, банк дав попередню згоду виділити Львову гроші на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища і будівництво сміттєпереробного заводу. Але остаточне погодження буде на рівні урядів України та Німеччини.
«Ми зараз оновимо деякі дані, виникають технічні питання і фінансові, до 1 липня ми повинні подати цю оновлену заявку і тоді безпосередньо буде співпраця на рівні уряду, Міністерство регіонального розвитку співпрацюватиме з Європейським банком», – повідомила начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій міста Ольга Сивак.
Йдеться орієнтовно про 40 мільйонів євро.