На Синаксисі (Архієрейському соборі Вселенського Патріархату) сьогодні, 2 вересня, єпископи розглянули питання про те, наскільки Константинопольська Церква уповноважена, без згоди інших церков, надавати автономію чи автокефалію церкві, яка про це просить.
Про це повідомляє «Громадське».
«Відповідь, яку ухвалили єпископи за результатами цього обговорення ствердна — «так, Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень», - йдеться у повідомленні.
Крім цього Вселенський патріарх Варфоломій у доповіді на відкритті Архієрейського собору Константинопольської церкви у Стамбулі перелічив численні приклади московського самоуправства щодо Київської митрополії починаючи з XV століття.
Зазначимо, що 1 вересня у Стамбулі розпочався Архієрейський собор Константинопольської церкви, головною темою якого є надання українській Православній церкві автокефалії.
Собор триватиме до 3 вересня. Питання України планують розглянути 2 вересня у другій половині дня. Очікується, що після консультацій з єпископами з усього світу Константинопольський патріархат може остаточно визначити терміни надання Томосу - грамоти, яка оголосить про незалежність Української православної церкви.
Збори архієреїв - Синаксис - проходить не частіше, ніж раз на три роки, і в останній раз він проходив у серпні 2015 року - незадовго до Всеправославного собору, який пройшов на Криті в червні 2016 року. Як правило, юридично закріплені рішення на Синаксисі не приймаються, але таке засідання має важливе значення для формування майбутніх подій.
В експертних церковних колах вважають, що на зборах константинопольських архієреїв - з великої часткою ймовірності - буде порушено питання автокефалії української, а також македонської церкви. У зв'язку з цим очікується різка реакція представників Сербської і Московської церкви відповідно.
До слова, засідання Синоду Вселенського Патріархату заплановане на 9-11 жовтня, яке має юридично закріпити рішення Синаксису.
27 липня Вселенський патріарх Варфоломій підтвердив намір надати Українській православній церкві автокефалію. Зі слів глави УПЦ КП Філарета, для цього згода інших помісних православних церков не потрібна.