Софійський собор у Стамбулі отримав статус діючої мечеті

З 1934 року собор був музеєм

16:44, 10 липня 2020

Державна Рада Туреччини (головний адміністративний суд Туреччини) надала Софійському собору у Стамбулі статус мечеті. Як повідомляє «Громадське» з посиланням на місцеве видання Anadolu, таким чином суд скасував постанову Ради Міністрів від 1934 року про перетворення собору в музей.

Зазначається, що вперше Державну Раду просили повернути пам'ятці статус мечеті у 2005 році, але тоді прохання відхилили.

За словами президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, вперше у статусі мечеті собор відкриє двері для вірян 24 липня, повідомляє Deutsche Welle. Він також запевнив, що мечеть буде відкрита для представників всіх конфесій, та закликав «поважати рішення Туреччини».

Собор Святої Софії, також відомий як Ая-Софія, заснував у Константинополі (нині Стамбул) християнський імператор Юстиніан та відкрив у 537 році. Понад тисячу років він був найбільшим храмом у християнському світі. Це одна з найвеличніших пам'яток візантійської архітектури, що збереглися донині, символ «золотої доби» Візантійської імперії та один із символів сучасного Стамбулу.

Після захоплення Константинополя османами та падіння Візантійської імперії у 1453 році собор переробили в мечеть, але з 1934 року будівля декретом засновника сучасної Турецької держави Кемаля Ататюрка стала музеєм, і її включили до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У липні 2020 року Ердоган заявив, що Свята Софія знову стане діючою мечеттю, а підпис Мустафи Кемаля Ататюрка є несправжнім. Вселенський Патріарх Варфоломій І виступив проти такого кроку.