Сьогодні 169 років від дня народження Миколи Лисенка

10:12, 22 березня 2011

22 березня 1842 року на Полтавщині народився український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч Микола Лисенко. Основоположник української національної класичної музики. Музикант-етнограф, який заклав основи української наукової фольклористики.

Походив зі старовинного козацького роду. М.Лисенко закінчив природниче відділення Київського університету (1860—1864), фортепіанне і композиторське відділення Лейпцизької консерваторії і композиторське відділення Петербурзької консерваторії.

Композиторський доробок М. Лисенка охоплює майже всі музичні жанри. Він автор лірико-побутових, комічних, фантастичних, героїчних опер, серед яких найулюбленіші — героїко-патріотична народна драма «Тарас Бульба» і народно-побутова «Наталка-Полтавка»; трьох дитячих опер; музики до драматичних вистав на тексти В. Шекспіра, М. Старицького, Дніпрової Чайки.

Вагомим внеском у скарбницю української камерно-вокальної музики стали романси й ансамблі, написані на тексти стародавньої руської літератури, західноєвропейських класиків і сучасних йому українських поетів. Автор хору «Боже великий єдиний…» — духовного гімну України, тоді як її символом стала «Музика до „Кобзаря“ Шевченка» на геніальні вірші Т. Шевченка, яка від «Заповіту» до «Псалмів Давидових» пронизана темою боротьби за волю й незалежність Батьківщини і палкою любов’ю до неї митця, що віддав своє серце служінню українському народові. Під впливом М. Лисенка сформувалась плеяда видатних музикантів — М. Леонтович, К. Стеценко, Я. Степовий, О. Кошиць та ін.

Музичну діяльність М. Лисенко постійно поєднував з із громадською. Ще у молоді роки він співпрацював з київською «Громадою». Пізніше активно гуртував українських митців у Київському літературно-артистичному товаристві, у 1904 р. заснував Музично-драматичну школу-центр вищої спеціальної музичної і театральної освіти в Україні, а в 1908 р. став засновником та визнаним лідером «Українського клубу» — об’єднання, що відіграло виняткову роль у формуванні національно свідомої інтелігенції.

Іменем Миколи Лисенка названі провідні мистецькі установи України. Це Львівська національна музична академія, Харківський академічний оперний театр, Колонний зал Національної філармонії, Київська спеціалізована музична школа. Ім'я Лисенка носить також провідний камерний колектив — струнний квартет.