Сьогодні, 18 травня, кримські татари вшановують пам'ять жертв депортації в містах і селах кримського півострова. Пам’ятні заходи до 70-ї річниці депортації проводять попри заборону сепаратистської влади Криму.
Так, вранці відбувся траурний мітинг у Бахчисараї. Під час його проведення над головами людей кружляли два російські військові вертольоти, намагаючись заглушити тих, хто виступав, передає «Радіо Свобода».
У самому ж Сімферополі заплановано молебень та покладання квітів в парку Салгирка поруч з Таврійський національним університетом імені Вернадського. Після цього заплановано мітинг.
Додамо, що лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв закликав співвітчизників відстоювати свої права і прийти 18 травня на площу Леніна.
«Меджліс побоюється за безпеку співвітчизників, тому вони ухвалили рішення проводити заходи в містах і районах. Але я думаю, народ буде все одно виходити на площу Леніна, і вони правильно зроблять − свої права потрібно відстоювати. За часів СРСР нам теж багато чого забороняли», – зазначив Джемілєв, передає «Крим.Реалії» .
Нагадаємо, 17 травня Меджліс кримськотатарського народу на позачерговому засіданні ухвалив рішення провести 18 травня молебень і пам'ятні заходи біля закладних каменів і пам'ятних дошок, присвячених жертвам депортації, по всіх регіонах півострова. Всі інші масові акції в центрі Сімферополя скасовано.
Додамо, що самопроголошений в.о. голови Республіки Крим Сергій Аксьонов напередодні, 16 травня, Аксьонов підписав розпорядження про заборону масових заходів на території Криму до 6 червня, у зв'язку з «напруженою обстановкою на південному сході України».
Як відомо, 18 травня 1944 року о 5-й ранку абсолютно всіх кримських татар примусово помістили в товарні вагони та відправили в Середню Азію. Причиною висилки всього народу назвали факти нібито масового колабораціонізму та співпраці великої частини кримських татар з німецькими та румунськими окупантами під час Другої світової війни.
За оцінками істориків, на засланні від нестерпних умов, голоду, хвороб загинуло понад 40% переселених.
Щороку з моменту повернення (з кінця 1980-х років) кримські татари в День депортації, 18 травня, збираються на залізничному вокзалі, звідки вивозили їхніх батьків, та ходою йдуть на головну площу свого міста, де проводять траурний мітинг.