Сьогодні в Україні вшановують жертв геноциду кримськотатарського народу

72 роки тому розпочалася ініційована сталінським режимом депортація кримських татар

08:40, 18 травня 2016

Сьогодні, 18 травня, вшановують День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

18 травня у різних містах України відбудуться заходи з ушанування жертв геноциду кримськотатарського народу під час примусової депортації з Криму, розпочатої у 1944 році.

О 12:00 відбудеться загальноукраїнська хвилина мовчання, а телеканали та радіостанції передадуть спеціальний сигнал.

В Україні пам'ятні заходи відбуваються під гаслом «18 травня ми всі кримські татари».

Водночас, за словами лідера Меджлісу кримьскотатарського народу Рефата Чубарова, в окупованому Криму заборонили проведення масових жалобних заходів.

За таких умов, Меджліс рекомендував співвітчизникам у Криму об 11:45 зібратися у встановлених за місцем проживання пам'ятних каменів, меморіальних дощок, а також інших місць, пов'язаних або асоціюються з датою 18 травня 1944 року, та вчинити «молитви за загиблими і померлими в ході депортації і в вигнанні».

Зазначимо, що депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. Проте, перша і найбільша хвиля завершилася 20 травня.
Офіційною підставою для депортації стала начебто масова зрада та масовий колабораціонізм за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

За офіційними даними з Криму було депортовано 183 144 тис. кримських татар; за татарськими джерелами – 228,5 тис., з яких упродовж лише першого півтора року померло близько 110 тис. осіб. В каральній операції брали участь 32 тис. співробітників НКВС. Людям на збори давалося від декількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Зрозуміло, що більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина - до ГУЛАГу, а ще частина - для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. Іншими засобами були також знищення культурних та історичних пам'яток, заміна історичних назв місцевостей новими. До Криму заселялися вихідці з Росії та інших республік.

Після переведення Криму до складу УРСР (1954) у 1956 році було видано указ (неопублікований) про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину до Криму.

Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років.

Враховуючи, що через сімдесят років після депортації внаслідок дій тоталітарного режиму колишнього СРСР кримськотатарський народ знову постав перед загрозою дискримінації на рідній землі, а також з метою підтримки боротьби громадян України - кримських татар за реалізацію своїх прав як представників корінного народу Указом Президента від 16 травня 2014 року, і був встановлений День боротьби за права кримськотатарського народу.

До слова, 26 квітня 2016 року окупаційний верховний суд Криму заборонив діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, через що його головний офіс переїхав до Києва.