Рівно 25 років тому в історії людства сталася наймасштабніша техногенна аварія. 26 квітня 1986 року, о 1:23 мирний атом на Чорнобильській атомній електростанції вийшов з-під контролю.
30-кілометрова зона навколо станції виявилася зараженою радіацією. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях.
Кількість жертв і постраждалих в результаті чорнобильської трагедії невідома досі. Про "інцидент на АЕС" у той день повідомили лише маленькою заміткою на останній шпальті однієї з радянських газет.
Про масштаби трагедії світ дізнався лише через кілька діб. Всі ці дні наслідки аварії ліквідували пожежники, солдати-строковики і добровольці без якого-небудь захисту від радіації, про яку тоді ліквідатори навіть і не підозрювали. А евакуювати жителів із зараженої зони почали тільки через три доби, пише ТСН.
Робота станції була зупинена 5 грудня 2000 року. Тим не менше 3,5 тисячі людей як і раніше працюють на АЕС. Ядерне паливо не вивантажено з реакторів, і за ситуацією треба стежити.
Після аварії над четвертим реактором ЧАЕС був зведений саркофаг, який в останні роки поступово руйнується. Приблизно через 5 років він може стати непридатним для "стримування" процесу витоку радіоактивних речовин зі зруйнованого енергоблоку.
Сьогодні вночі в багатьох українських містах, зокрема, в Києві, екологічні активісти запалили свічки на знак пам’яті про катастрофу на ЧАЕС. Аналогічні акції відбулися в Росії, Норвегії, Китаї, Великій Британії, США та Фінляндії.
У Чорнобилі сьогодні відбудуться меморіальні заходи, в яких візьме участь президент України Віктор Янукович. Для участі у заходах до України також прибуде президент Росії Дмитро Медведєв.