Сьогодні Євросуд прийме рішення за скаргою Тимошенко про тортури

09:07, 30 квітня 2013

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) сьогодні, 30 квітня, оприлюднить рішення за скаргою екс-прем'єра України Юлії Тимошенко на порушення її прав під час арешту у "газовій справі" і застосування тортур.

Очікується, що президент палати, яка розглядала скаргу, оголосить рішення об 11.30 за київським часом.

Рішення буде стосуватися тільки порушень прав Тимошенко під час судового розгляду "газової справи"- обрання запобіжного заходу у вигляді арешту та застосування тортур – несвоєчасної госпіталізації.

Що стосується порушення права Тимошенко на справедливий суд в Україні, тобто, фактично самого вироку, за яким екс-прем'єр відбуває покарання – 7 років позбавлення волі, то цієї скарги суд ще не розглядав.

Представник екс-прем'єра в ЄСПЛ Валентина Теличенко прогнозує визнання Європейським судом порушень прав Тимошенко в ході судового розгляду "газової справи". "У мене немає сумнівів, що суд визнає порушення ст.5 Європейської конвенції з прав людини – незаконність арешту Тимошенко", – заявила Теличенко.

За її словами, ЄСПЛ також визнає порушення прав Тимошенко в частині заборони застосування тортур, оскільки суд зобов'язав госпіталізувати екс-прем'єра 15 травня 2012 року, а госпіталізація була здійснена майже через 2 місяці.

Крім того, за прогнозами адвоката, ЄСПЛ визнає порушення ст.18 Європейської конвенції, тобто встановить політичні мотиви арешту Тимошенко. Рішення про взяття під варту приймав суддя Родіон Кірєєв, який згодом виносив вирок.

Вказівка ЄСПЛ на політичні мотиви арешту Тимошенко, як вважає Теличенко, дасть можливість захисту екс-прем'єра звернутися до Верховного суду України з вимогою скасування вироку Кірєєва, не чекаючи рішення ЄСПЛ про порушення щодо Тимошенко права на справедливий суд.

"Якщо українська судова система - Верховний суд - спрацює законно і вирок Тимошенко буде скасовано, то вже восени у неї буде шанс вийти з в'язниці", - резюмувала Теличенко.

Представник Тимошенко в ЄСПЛ пояснила, що рішення, яке буде оголошено 30 квітня 2013 року набуде чинності через 3 місяці, якщо український уряд не оскаржить його у Вищій палаті ЄСПЛ. Якщо ж Кабінет міністрів України не погодиться з рішенням Європейського суду, то набуття чинності рішення може затягнутися ще на кілька місяців.