Соціальний експеримент у Львові: кожен п’ятий давав неповнолітньому сигарету

16:13, 25 грудня 2014

Львівські активісти в рамках проекту «PeyeV» провели у Львові новий соціальний експеримент. Його суть полягала в тому, що 12-річний актор просив у перехожих курців сигарету.

Результати експерименту виявилися дещо несподіваними. За словами ініціатора проекту Віталія Пересади, це перший експеримент, який дав не такі позитивні результати, яких очікували – в середньому кожен п’ятий перехожий давав підлітку сигарету. Крім того, інколи люди відверто грубіянили.

«Дівчата не давали підлітку сигарету, навіть ті, хто палить. Мабуть, тут спрацьовував материнський інстинкт про захист дитини. Але я не бачив жодної людини, яка б зупинилася і пояснила малому, що курити в його віці – це дуже шкідливо. Як правило, люди або не дають сигарети і йдуть далі, або дають і йдуть далі», – розповів Пересада.

Він зазначив, що люди давали сигарети підлітку незалежно від свого статусу та фінансового положення – як безхатченки, так і люди, судячи із зовнішнього вигляду, бізнесмени.

«Сказати, що люди забезпечені не дають сигарети, а бідні дають, або навпаки – не можна. Це залежить більше від морального і духовного наповнення людини», – вважає ініціатор соціального експерименту.

Кожного разу, після того, як підлітку давали сигарету, до людей підходила дівчина і питала, навіщо люди це роблять.

«Ніхто не міг пояснити, чому давав сигарету. Це була реакція захисту: «Якщо я не дам, то дасть хтось інший», «Я не винен в тому, що він курить». Жодного разу не було такого, щоб людина сказала: «Вибачте, я зробив дурницю», – зазначив Пересада.

Експеримент проводили упродовж двох днів. Здебільшого, ролик знімали перед університетом ім. І. Франка, неподалік кіоску з сигаретами. А також частково на площі Ринок у центрі Львова. За цей час хлопець попросив сигарету у понад сотні курців.

Додамо, що це вже четвертий соціальний експеримент від учасників проекту «PeyeV». Раніше львів’яни успішно пройшли тест на готовність проявляти позитивні емоції у публічних місцях «Давайте обіймемося», «Совість чи гроші», а також відомий у світі «тест на людяність» під назвою «Людині погано».