Більшість людей (50,8%) бачить Закарпаття у складі унітарної України, частина (37,6%) – у складі унітарної країни, але з розширеними повноваженнями місцевих рад і громад. Лише невеличка частка (2,8%) говорить про федералізацію. Про це свідчать дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, інформує «Главком».
«Зі складу нацменшин 31% не відповіли на це питання. Саме по собі це нічого не говорить. З цими громадянами України треба працювати, доносити візію», – заявив політичний аналітик Андрій Сухарина, презентуючи масштабне дослідження на форумі «Re: Open Zakarpattia».
Експерт зауважив, що питання розширення повноважень регіону співзвучне з процесами децентралізації. Згідно з опитуванням, вірять у децентралізацію 55% закарпатців, 25%-- не згодні, 20% не змогли відповісти.
«Серед мешканців Закарпаття приєднання до ЄС підтримують 65% опитаних. Серед представників національних меншин цей показник складає 59%», – заявив він.
Підтримка членства у НАТО серед мешканців Закарпаття в цілому є навіть вищою – за це висловилися 63,5% респондентів. Водночас серед представників національних меншин підтримка членства у НАТО дещо нижча – 45%. Однак серед представників меншин значно більше тих, хто не має певної думки з цього питання. 17,5% опитаних виступають за позаблоковий статус України», йдеться у дослідженні.
«Як люди загалом оцінюють ситуацію в регіоні? Здебільшого як спокійну, навіть 11% як благополучну, – каже Андрій Сухарина. Закарпатці краще оцінюють в регіоні, ніж українці в країні (благополучно тільки 3%). 7% кажуть про ситуацію в регіоні як критичну і вибухову», – додав Сухарина.
Нацменшини оцінюють ситуацію більш песимістично. Стосовно майбутнього, то закарпатці дивляться у майбутнє з оптимізмом, але без великих очікувань. Домінуюча частина говорить, що нічого особливо не зміниться.
Опитування проводилося 24 серпня – 6 вересня 2020 року, вибірка – 1000 респондентів (500- репрезентативна вибірка по Закарпатській області, 500 – вибірка з числа нацменшин регіону).