Одна з найавторитетніших соціологічних компаній України Центр Разумкова опублікувала 3 квітня результати загальнонаціонального опитування, яке свідчить, що війна тим чи іншим чином торкнулася майже 60% громадян України.
Результати опитування свідчать, що абсолютна більшість (72%) українців сприймають бойові дії на Донбасі саме як російсько-українську війну, у якій Росія виступає державою-агресором. Цієї думки дотримуються більшість опитаних у всіх регіонах країни – від майже 98% впевнених у цьому на заході країни до 55% мешканців Донбасу, що мешкають на підконтрольній українській владі території (в окупованих районах соціологи зі зрозумілих причин не мали змоги провести опитування).
Громадянською війною між українцями з різними політичними поглядами нинішній конфлікт на Донбасі вважають менше 16% опитаних, тоді як «загарбницькою війною Росії проти України» - понад 56%. Тієї ж думки дотримується і більшість мешканців самого Донбасу, хоча там розподіл відповідей не такий однозначний (28% проти 32%).
Втім, негативне ставлення до так званих «ДНР» і «ЛНР» є більш вираженим – понад 66% опитаних (понад 49% на Донбасі) вважають їх терористичними організаціями, що не мають права представляти населення цих територій.
Серед українців нема єдиної думки про потребу отримання летальної (смертельної) зброї від західних союзників, на чому наполягає наш уряд.
Відносна більшість опитаних (42%) переконана у необхідності надання Україні такої зброї, натомість майже 35% вважають, що це ускладнить мирне вирішення конфлікту. До речі, відповідь на це питання, на відміну він інших має виразні регіональні відмінності – допомогу зброєю вважають необхідною на заході (67%) і у центрі країни (51%). Натомість прихильники такого рішення опинилися у явній меншості на півдні (30%), сході (25%) і на тій частині Донбасу, що перебуває під українським контролем (20%).
Невизначеною є й громадська думка відносно подальших дій щодо врегулювання конфлікту: 33% опитаних вважають, що слід продовжувати АТО до відновлення контролю України над окупованими територіями, 31% підтримують надання цим територіям особливого статусу у складі України, а 18% підтримують відокремлення цих територій від України.
При цьому практично половина українців (48%) підтримують припинення будь-яких економічних зв’язків між Україною та територіями ДНР і ЛНР (включаючи соціальні виплати, постачання енергоресурсів, закупівлю вугілля тощо) до повного відновлення Україною контролю над цими територіями. Третина опитаних – проти повного розриву економічних зв’язків.
Фактично такий же розподіл відповідей у ставленні українців до тих співгромадян, які підтримали російську агресію проти України, анексію Криму чи сепаратистські рухи. Майже половина опитаних (49%) вважає, що таких людей треба позбавляти українського громадянства, 33% не підтримують цієї думки.
Цікавою видається і спроба соціологів з’ясувати глибину «проникнення» війни в українське суспільство. Виявляється, понад 40% опитаних українців не мають безпосереднього відношення до цієї війни.
Детальні результати опитування можна переглянути тут.
Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 березня 2015 року. Було опитано 2009 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей, за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95. Дослідження проведене за підтримки Уряду Швеції.