Соціологи з’ясували, які злочини найбільше непокоять українців

Українці вважають, що ситуація з безпекою в країні за останній рік не змінилася або погіршилась

20:08, 2 вересня 2020

Соціологи з Центру Разумкова та «Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва» провели дослідження, у якому з’ясували, які злочини найбільше непокоять жителів України.

Згідно з результатами дослідження, опублікованими в середу, 2 вересня, найбільше опитаних громадян турбують:

  • поширення і вживання наркотиків (40%);
  • водіння автотранспорту водіями у нетверезому стані (38%);
  • хуліганство (37%);
  • корупція посадових осіб різних органів влади (25%);
  • пограбування помешкань (25%);
  • крадіжки в громадських місцях (21%);
  • шахрайство (21%).

На поширення та вживання наркотиків скаржилася більшість респондентів південних (59%) та східних регіонів (54%); проблему хуліганства частіше відзначали мешканці Сходу (43%), а також малих міст (з населенням менше 49 тис. осіб); пограбування приватних помешкань частіше згадували у південних та східних областях (29% і 31% відповідно); злочин шахрайства сильніше непокоїть мешканців сходу України (32%); на крадіжки в громадських місцях частіше нарікали жителів великих міст (27% у містах з понад 1 млн жителів та 28% у містах від 100 тис. до 1 млн жителів) та в центральних областях (26%). На корупцію посадових осіб теж найчастіше нарікають мешканці великих міст (39% у містах-мільйонниках та 30% у містах від 100 тис. до 1 млн жителів).

  • При цьому опитані наголосили на низькому рівні правоохоронців у боротьбі з цими злочинами: поширення і вживання наркотиків (40% респондентів вважають це серйозною проблемою, тоді як лише 8% відзначають роботу правоохоронців з припинення таких злочинів);
  • корупція (25% опитаних вважають серйозною проблемою, тоді як лише 4% відзначають роботу правоохоронців з припинення таких злочинів);
  • пограбування помешкань (25% і 4% відповідно);
  • шахрайство (21% і 5% відповідно);
  • розбійні напади на громадян (12 і 4% відповідно).

Відповідаючи на запитання про те, з якими проблемами правоохоронні органи більш-менш справляються, 21% опитаних назвали хуліганство, 16% – водіння автотранспорту водіями у нетверезому стані. 33% українців вважають, що правоохоронці не справляються з вирішенням жодних проблем, ще 27% не змогли дати відповіді.

Думка громадян стосовно змін у безпеці та громадському порядку за 12 останніх місяців (з червня 2019 р. по липень 2020 р.) розділилася. 43% опитаних вважають, що змін взагалі не було, а 44% – відчули зміни на гірше. Позитивні зрушення помітили лише 9% і близько 4% завагалися з відповіддю. Водночас, коли мова йде про безпеку та порядок у містах та селах вже 59% опитаних вважають, що ситуація не змінилася протягом останнього року, 25% нарікали на погіршення ситуації, майже 12% сказали, що ситуація покращилася, а майже 4% не визначилися.

Відповідаючи на запитання про стан безпеки та громадського порядку поблизу свого помешкання (мікрорайону чи по сусідству), 64% українців відзначили відсутність змін на краще чи на гірше, 21% нарікали на те, що ситуація погіршилася, 11% опитаних вважають, що ситуація покращилася, а решта 4% не відповіли.

Додамо, що у тому ж дослідженні соціологи з’ясували, що понад 70% українців не довіряють міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Саме його відомству підпорядкована, поліція.

Загальнонаціональне дослідження провели «Фонд «Демократичні ініціативи» Імені Ілька Кучеріва» спільно з соціологічною службою Центру Разумковаз 3 по 9 липня 2020 року методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2022 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95. Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.