Виставка «Іван Левинський. Імпульс», яка відкрилась 26 березня, в Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа», стала першим заходом Року Левинського, який був проголошений з метою вшанування 100-річчя з дня смерті видатного архітектора, промисловця, громадського діяча, професора та філантропа Івана Левинського, завдяки якому Львів є саме таким, яким його знають зараз.
Проект «Іван Левинський. Імпульс» досліджує спадщину архітектора, наочно демонструє її значення для України та, що важливо, вписує у світовий контекст.
Родзинкою виставки є й аерозйомки споруд, створені за проектами самого Левинського або його фірмою, зроблені Ігорем Мартинівим. Спадщина видатного українського архітектора можна побачити з висоти пташиного польоту. Зйомки проводились у Львові, Стрию, Кам'янці-Бузькій та Перемишлі. Фільм на великому екрані можна буде переглянути у рамках виставки.
У межах проекту відбудуться презентації трьох документальних фільмів до виставки, інсталяцію кабінету Івана Левинського, нові цікаві факти із життя Івана Левинського, оригінальні креслення фірми Івана Левинського, що експонуються вперше, артефакти із приватних колекцій тощо.
Професор Левинський мав власну керамічну фабрику, де виготовляв елементи оздоби, кахлі для печей, а ще декоративно-ужиткові речі з народною орнаментикою. Скриньку для прикрас особисто подарував Іван Левинській знайомій львів'янці. Її онучка передала раритет для виставки.
Іван Левинський (1851-1919) – архітектор, підприємець, громадський діяч. Народився в Долині. Згодом, за підтримки старшого брата, переїхав у Львів, де впродовж семи років навчався у Львівській реальній школі. А з 1869 року – у Львівській технічній академії, яку закінчив із відзнакою й у 1875 році почав працювати в реорганізованій політехніці. Від 1901 року Іван Левинський – професор, керівник новоствореної кафедри утилітарного будівництва. На початку 1880 отримав офіційний дозвіл займатися будівництвом і розпочав підприємницьку діяльність – створив власну будівельну фірму.
Окрім проектної роботи, фірма Івана Левинського реалізовувала всі етапи зведення будівель, активно займалася операціями із купівлі та продажу земельних ділянок, а також налагодила виробництво та торгівлю різноманітних будівельних матеріалів. Залучаючи широке коло провідних архітекторів, фірма Івана Левинського за три десятиліття своєї діяльності реалізувала сотні різноманітних проектів: однородинні кам’яниці, приватні та громадські будівлі.
Організаторами виставки Центр архітектури, дизайну та урбаністики, Львівська обласна організація національної спілки архітекторів України, арт-центр Павла Гудімова «Я Галерея».
«За останні роки багато металопластикових елементів з'явилося в тих об'єктах. От наприклад, на виставці стоять двері з об'єкту Івана Левинського, які зроблені в столярних майстернях фабрики. Ці двері Влодко Костирко підібрав на смітнику. Тому виставка ставить за мету акцентувати на важливості збереження і поваги до об'єктів Левинського, їх треба всі привести до тями», – наголошує куратор проекту «Імпульс» Павло Гудімов.
Фото Романа Шишака