Спатифілум або жіноче щастя: особливості догляду

15:28, 9 жовтня 2021

Спатифілум належить до роду вічнозелених багаторічників Ароїдних і налічує приблизно 40 видів. Це тропічна рослина, поширена в Центральній та Південній Америці, а також на тихоокеанських островах. Та деякі види спатифілумів успішно вирощують як кімнатні рослини, відомі також під назвою жіноче щастя.

Ці квіти не мають стебла, а листя росте відразу з кореневища. Суцвіття виглядає як качан на довгій ніжці, обгорнутий білим вітрилом, яке з часом зеленіє. Цвіте спатифілум кілька тижнів переважно навесні, та при хорошому догляді може цвісти двічі на рік. Період спокою у нього триває з жовтня по січень. Загалом це досить невибаглива квітка, і однією з найпоширеніших її проблем є всихання листя, причини якого можуть бути різні. Розповідаємо, як правильно доглядати кімнатний спатифілум.

Яскравість світла та температура повітря

Спатифілум – теплолюбна рослина, добре росте при температурі +18-28°C, а ідеальна температура для його росту – +22-23°C. Крайні межі утримання рослини, що взимку, що влітку – +15-32°C.При температурі нижче +16°C спатифілум уповільниться в розвитку і не буде цвісти, а при +10°C і нижче може почати гнити і загинути. Так само і при протягах.

Квітка прекрасно себе почуває в напівтіні і навіть у тіні, але якщо листя спатифілума дрібнішають, починають приймати більш витягнуту форму, це означає, що світла йому все-таки не вистачає. Найкраще ставити вазони на підвіконнях зі східної або західної сторони, де яскраве розсіяне світло. Від прямих сонячних променів варто квіти оберігати.

Вологість повітря та полив

Спатифілуму необхідна дуже висока вологість повітря. У весняно-літній період корисно часто оббризкувати рослину або просто протирати листя вологою губкою, а в зимовий час найкраще тримати вазон на піддоні з мокрою галькою або керамзитом. Під час цвітіння не можна допускати попадання води на квіти. Якщо вологість повітря буде достатньою, спатифілум може зацвісти в друге у період спокою.

Поливати рослину потрібно відстояною водою. Навесні, влітку та під час цвітіння спатифілум поливають рясно, по мірі висихання верхнього шару ґрунту. Взимку поливають менше, не допускаючи пересихання ґрунту, водночас варто пам’ятати, що надто вологий ґрунт, може привести до загибелі рослини. При недостатньому поливі листя в’яне, а при надмірному на ньому утворюються темні плями.

Ґрунт та підживлення

Субстрат для спатифілума потрібен пухкий і родючий. У місцях свого природного проживання рослина росте в ґрунті, що складається з опалого листя, компосту, деревного вугілля і гниючих гілок, тому можна скласти ґрунтову суміш для домашнього спатифілума з трьох частин торфу, двох частин садового ґрунту, двох частин перліту і трьох частин субстрату для орхідей, який у свою чергу складається з деревного вугілля, кори і гравію. Можна спробувати інший склад – головне, щоби ґрунт не був важким, інакше виникає ризик застою води в коренях. Щоб уникнути загнивання коренів, подбайте і про хороший дренаж.

Підживляти спатифілум у вегетаційний період потрібно раз на 2-3 тижні комплексними мінеральними добривами з підвищеною концентрацією фосфору і калію з розрахунку 1-1,5 г на 1 л води. Перед підживленням рослину потрібно добре полити. Можна чергувати мінеральні та органічні добрива. У період спокою підживлення непотрібне, але якщо рослина продовжує рости, можна підживлювати раз на місяць. При надлишку добрив на листі можуть з’явитися бурі плями.

Захист від шкідників та хвороб

Зі шкідників спатифілум найчастіше турбують попелиця (тля), павутинні кліщі, трипси, борошнисті червці та щитівки, а з хвороб – сажовий гриб та коренева гниль. Щоб попередити появу шкідників, регулярно мийте листя рослини або протирайте його вологою губкою.

Якщо на спатифілумі з’явиться павутинний кліщ чи попелиця, потрібно видалити сліди його діяльності і промити листки та стебла мильним розчином. Так само можна боротися і проти сажового гриба. Від борошнистого червця допомагає обробка настоєм цитрусових або інсектицидом, на початкових стадіях комах можна видаляти змоченим у спирті тампоном. Вилікувати рослину після щитівок можна обприскуванням тютюново-мильною сумішшю з додаванням гасу або спирту.

Розмноження

Розмножується спатифілум діленням куща при весняній пересадці або насінням. Перший спосіб є більш поширений. Для розмноження температура в приміщенні повинна бути не нижче +22°C. Від материнської рослини обережно відокремлюють бічні відростки разом із корінням, намагаючись його не пошкодити, потім частини розсаджують в окремі ємності з субстратом для дорослого спатифілума.

Розмноження насінням менш популярне, оскільки воно погано проростає і сіяти потрібно відразу після збору в ґрунт з піску і торфу. Потім сіянці накривають склом або плівкою. Потрібно стежити, аби ґрунт у парнику був вологим, але не мокрим, провітрюючи час від часу посадку. Насіннєвий спосіб розмноження складний і трудомісткий, крім того, немає жодних гарантій, що в результаті ви отримаєте той сорт, який сіяли.

Пересадка

Частота пересадки залежить від віку рослини і величини. Перші кілька років спатифілум пересаджують щорічно. Після досягнення п’яти років пересадку проводять раз на 2-3 роки – тоді, коли з дренажного отвору покажуться корені. Рослини, які розрослися і досягли максимального розміру (наприклад, горщик діаметром 18-20 см для спатифілумів з максимальною висотою 30-40 см), пересаджувати не треба – тільки оновлювати верхній шар субстрату.

Пересаджують спатифілум навесні, коли коріння повністю заповнило горщик. Роблять це акуратно, щоб не пошкодити коріння, попередньо добре поливши рослину. Горщик має бути лише трохи більший за попередній, а на дні горщика обов’язково має бути дренаж. Якщо ви хочете, щоб спатифілум виріс великим і з гарним листям, відокремте при пересадці всі бічні відростки, на які рослина витрачає чималі сили.

Після пересадки рослину потрібно часто обприскувати, поливати помірно, температура не повинна бути низькою. Для прискорення вкорінення увечері після пересадки можна оббризкати спатифілум розчином двох крапель епіну на склянку води, а відтак – повторити це за тиждень. Можна накрити рослину прозорою поліетиленовою плівкою і два рази на день знімати для провітрювання.

Найчастіші проблеми спатифілума

Жовтіє листя

Причиною цієї проблеми найчастіше є неправильний догляд, зокрема – недостатні полив або вологість повітря. Якщо ж ґрунт пересох, починайте поливати квітку помалу, щоб розмочити субстрат. Недостатню вологість допоможе усунути оббризкування рослини, протирання листя вологою губкою або піддон з мокрим керамзитом. Іншою причиною жовтого листя можуть бути шкідники.

Чорніє листя

Іноді чорнота на листі свідчить про незбалансоване харчування: або рослина потерпає від голоду, або добрива забагато. Та найчастіше це ознака відмирання кореневої системи через перезволоження ґрунту або оббризкування рослини в занадто прохолодному приміщенні. Вийміть рослину з субстрату й уважно огляньте коріння: якщо воно ще не згнило, видаліть те, що не можна врятувати, пересадіть рослину в новий субстрат, і, можливо, це врятує їй життя.

Сохнуть кінчики листя

Переважно це відбувається через занадто сухе або занадто холодне повітря в приміщенні при одночасному браку харчування. Усуньте ці недоліки у догляді, і поступово все налагодиться.

Не цвіте

Причин цьому може бути кілька, і шукати їх потрібно в порушенні правил догляду. Може бути замало освітлення, забагато добрив, а також відсутність періоду спокою. Якщо ви усунули ці проблеми, а спатифілум все одно не цвіте, причиною може бути занадто просторий горщик – рослина не зацвіте, поки його коріння не заповнить усю ємність. Пересадіть його в менший горщик і потримайте кілька тижнів у холоді – при +12-15°C.

На основі матеріалів Kvitkainfo, «Флорист-Х», Harbuz.info, Agronet та «Флорен»