Створення спільного підприємства між українською НАК «Нафтогаз України» і російським ВАТ «Газпром» позбавить Україну сильного козиря, який вона досі мала можливість розігрувати у протистояннях з Росією. Про це в аналітичному прев’ю до візиту прем’єр-міністра РФ Володимира Путіна до України пише Річард Балмфорт з інформагентства «Рейтерс».
За словами Балмфорта, домовленість про спільне підприємство передбачає спільну експлуатацію деяких російських газових родовищ і нижчу ціну на газ для України в обмін на надання Росії частки в українській газотранспортній системі.
«Саме по собі це (створення спільного підприємства – ред.) призведе до серйозного переформатування відносин між «Нафтогазом» і «Газпромом» і виведе з гри сильний козир, який Україна досі розігрувала у складних протистояннях зі своїм гігантським сусідом», - пише Балмфорт.
На думку оглядача «Рейтерс», додатковим фактором, який може підштовхнути українську владу до згоди на спільне підприємство, є очевидний намір Росії втілити у життя проект «Південного Потоку», чому офіційний Київ хотів би запобігти.
З іншого боку, Балмфорт вказує і на те, що з наближенням важливих місцевих виборів 31 жовтня Президент Віктор Янукович може захотіти утриматися від кроків, що грають на руку його опонентам. Туманним бачиться майбутнє спільного підприємства і незалежному аналітику Володимиру Саприкіну.
«Теоретично можна очікувати меморандуму про взаєморозуміння в енергетичному секторі, але детальної угоди не буде», - сказав Саприкін у коментарі для інформагентства.
Натомість інший аналітик, Валентин Землянський, притримується протилежної думки. «Ймовірність створення спільного підприємства між «Нафтогазом» і «Газпромом» є дуже, дуже високою. Його створення за російськими умовами передбачає, перш за все, зміну базової формули формування ціни на російський газ для України – те, над чим Україна активно працює», - наголосив він.
Як інформував ZAXID.NET , 26 жовтня у прес-службі прем’єр-міністра України Миколи Азарова повідомили, що створення спільного підприємства між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» має бути взаємовигідним, а участь сторін у ньому – рівноправною.