Відмова лідерів більше десятка європейських країн брати участь в саміті глав держав Центральної та Східної Європи в Ялті, а потім і його скасування стало для України серйозним політичним ударом. Таку думку в інтерв'ю висловила спеціальний спостерігач ООН Ванесса ле Роа.
За її словами, ялтинська зустріч на вищому рівні могла б значною мірою підняти рейтинг Києва на міжнародній арені.
«Цього не сталося, і тепер чинна українська влада повинна шукати нові точки дотику з європейськими партнерами. Можливо, Захід вимагатиме негайного перегляду командою Віктора Януковича своєї тактики щодо місцевої опозиції. У будь-якому випадку, на це знадобляться час і дипломатична витримка», - сказала вона.
Нагадаємо, 8 травня МЗС розповсюдило повідомлення про те, що Україна переносить саміт в Ялті через те, що низка глав європейських держав не зможе взяти в ньому участь.
Низка лідерів відмовилися брати участь у саміті, який мав відбутися 11-12 травня у Ялті. Останнім відмовився від участі у ньому президент Чорногорії Филип Вуянович. Таку ж позицію прямо озвучили президент Румунії, Албанії, Хорватії і Чехії. Президент Німеччини не заявляв цього прямо, але саме ця причина відмови випливала з коментарів МЗС Німеччини.
Крім того, президенти Болгарії, Латвії, Естонії, Італії, Австрії і Словенії відмовилися прибути на саміт, офіційно пославшись на інші причини; при цьому в деяких випадках усе ж була висловлена стурбованість справою Тимошенко.