Спостерігачі ОБСЄ пояснили чому не патрулюють ділянки розведення військ уночі

07:19, 13 жовтня 2016

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ (СММ ОБСЄ) не патрулює вночі ділянки розведення у районах населених пунктів Станиця Луганська, Золоте і Богданівка-Петрівське через погану видимість і з міркувань безпеки. Про це йдеться у розміщеній на сторінці СММ ОБСЄ у Facebook заяві у відповідь на повідомлення про неефективність моніторингу на ділянках розведення.

«СММ наразі не проводить мобільних наземних патрулювань у нічний час, зважаючи на недостатню видимість і з міркувань безпеки. Зокрема, міни становлять серйозну небезпеку для спостерігачів і їх дуже складно помітити вночі», - йдеться у заяві.

При цьому наголошується, що збройні сили та формування, які відповідно до Рамкового рішення зобов'язані видалити або відгородити вибухонебезпечні предмети, гарантуючи безпеку і надійний доступ спостерігачам до ділянок розведення, ще повністю не виконали цього на жодній із трьох ділянок.

У місії заявили, що Спільний центр з контролю і координації «недостатньо сприяв забезпеченню оперативного реагування на можливі перешкоджання здійсненню моніторингу і верифікації СММ, а також забезпеченню безпеки спостерігачів СММ ОБСЄ, як це було узгоджено в Рамковому рішенні».

Спостерігачі ОБСЄ також заявили, що згідно з рішенням Тристоронньої контактної групи щодо протимінної діяльності від 3 березня 2016 року передбачено, що СЦКК здійснюватиме загальну координацію робіт з розмінування. «Проте на жодній з трьох узгоджених ділянок не спостерігалося виконання Спільним центром цього завдання», - повідомили представники ОБСЄ і додали, що через це доступ СММ до всіх трьох ділянок розведення залишається значною мірою обмеженим, однак спостерігачі мають можливість здійснювати моніторинг деяких частин ділянок розведення, у тому числі за допомогою безпілотних літальних міні-апаратів.

«СММ ОБСЄ хотіла би ще раз нагадати: патрулювання у нічний час не є попередньою умовою для розведення сил і засобів. Присутність спостерігачів СММ не гарантує дотримання режиму припинення вогню. Якраз сторони мають реагувати на наші звіти, усувати перешкоди для здійснення моніторингу і запобігати насильству», - наголошується у заяві.

У СММ також зауважили, що у вівторок місія провела 34 патрулювання у районах, що контролюються урядом, і 35 патрулювань у районах поза урядовим контролем. «Місія фіксує і повідомляє про всі порушення режиму припинення вогню, свідками яких стали наші спостерігачі, у тому числі на ділянках розведення», - зазначили спостерігачі ОБСЄ.

Зазначимо, 8 жовтня спостерігачі ОБСЄ мали проблеми з доступом до ділянки розведення сил поблизу Первомайська і Золотого, оскільки ні ЗСУ, ні бойовики «ДНР» не змогли гарантувати їм безпеку. Цього ж дня Збройні сили України почали облаштування спостережного пункту для ОБСЄ в районі населеного пункту Петровське, де напередодні відбулося розведення сил.

Нагадаємо, 21 вересня учасники Тристоронньої контактної групи підписали рамковий документ про розведення сил і засобів учасників конфлікту на Донбасі на трьох ділянках лінії розмежування. 1 жовтня відведення військ відбулося в районі Золотого, 7 жовтня – в районі Петровського. Розведення біля Станиці Луганській було призначене на 9 жовтня, але неодноразово зривалося.