Споживачі без лічильників платитимуть за газ удвічі більше

Вищий адмінсуд скасував зменшення норм споживання газу

15:51, 18 лютого 2016

Вже за лютий споживачі, які не мають дома лічильників газу, платитимуть за газ більше. А все тому, що Вищий адмінсуд України визнав незаконною і скасував постанову Кабміну №237 від 29 квітня 2015 року про зменшення вдвічі норм споживання газу.

Нагадаємо, у квітні 2015 року Кабмін видав постанову, якою зменшив норми споживання газу для споживачів без лічильників.

Зокрема, тим, які користуються газовими плитами і мають централізоване гаряче водопостачання, норматив знизили із 6 до 3 м³ газу на місяць на одну особу, для споживачів, які використовують газову плиту і не мають централізованого опалення, норматив знизили з 9 до 4,5 м³. Для домогосподарств, які використовують газові плити, водонагрівачі, норматив знизили з 18 до 9 м³ газу на місяць на одну людину.

Дві фізичні особи, чиї імена не вказані в судовому реєстрі, звернулися із позовом до Кабміну, стверджуючи, що постанова ставить їх в нерівні умови зі споживачами газу, які не мають лічильників, що вони змушені сплачувати за спожитий газ значно більше в порівнянні з ними.

Суд встановив, що проект спірної постанови не було включено до плану підготовки актів на 2015 рік, що є порушенням норм ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Окрім того, не оприлюднили сам проект, аби кожен бажаючий міг надіслати свої зауваження та пропозиції.

Враховуючи це, суд визнав постанову незаконною та нечинною з моменту прийняття. Відповідна ухвала була прийнята судом 28 січня 2016 року і вже набула чинності.

Як розповіла ZAXID.NET прес-секретар «Львівгазу» Оксана Горак, вже за лютий споживачі без лічильників отримають квитанції з більшими нормами споживання, які діяли до 29 квітня 2015 року. Тобто,  користувачі газових плит, а також ті, які мають централізоване гаряче водопостачання, тепер знову мають норматив 6 м³ газу на місяць на одну особу; ті, які використовують газову плиту і не мають централізованого опалення - 9 м³; ті, які використовують газові плити, водонагрівачі - 18 м³ газу на місяць на одну людину.

Водночас наразі невідомо, чи здійснять споживачам перерахунок за газ з того часу, як почала діяти постанова Кабміну про зменшення норм, і до її скасування судом. А це з травня 2015-го по січень 2016-го. З урахуванням того, що за нормами за газ платять приблизно 4 млн домогосподарств в Україні, то через рішення Кабміну вони спожили, але не сплатили за цей час майже 800 млн м³ газу на суму до ₴5,5 млрд, підрахувало «Сегодня».

Оксана Горак каже, що у «Львівгазі» поки що очікують роз’яснення з цього приводу від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.

Юрист Володимир Столітній у коментарі «Сегодня» розповів, що в питанні оплати боргу є законодавча колізія: з одного боку, рішення суду треба виконувати і недоїмку відшкодувати. З іншого боку: якщо закон погіршує становище громадянина – а рішення суду б’є його по кишені, то воно не повинно мати зворотної сили, адже споживач не винен в помилках влади.

За його словами, можливі два варіанти: або новоутворений борг розтермінують на певну кількість місяців, включивши його в рахунок споживачам, або спишуть за рахунок держави.