Справа Гонгадзе залишатиметься темною плямою української політики, - експерт

22:05, 29 січня 2013

Пошуку замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе без зміни політичної ситуації в країні навряд чи варто очікувати.

Про це в коментарі Тиждень.ua сказав директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко.

«Виходячи з сьогоднішньої ситуації, зважаючи на те, як розгортаються події, залишається мало шансів, що без зміни ситуації в країні і ця справа, і розслідування отримають подальший розвиток. Тому думаю, що найближчим часом ми цього (замовників вбивства Гонгадзе, – ред.) не дізнаємось», – заявив він.

На його думку, справа Гонгадзе постійно фігуруватиме в суспільстві.

«Принаймні найближчими роками все одно буде залишатися темною плямою на українській політиці», – зауважив Якименко.

У свою чергу голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко також погодився з тим, що перспективи пошуку замовників вбивства Гонгадзе залежатимуть від політичної кон’юнктури в Україні.

«За нинішньої влади це може бути інструментом тиску і на Литвина, і на Кучму. Чи дійде не просто до кримінальних справ, а й до суду, залежатиме від політичної кон’юнктури. Якщо влада зміниться, і буде запит політиків на таку справу, то безумовно відновлення справи щодо замовлення вбивства Гонгадзе має відбутися… Якщо буде бажання політичного керівництва, то справу Кучми можуть відновити. Можуть почати слідство і щодо причетності Литвина. Якщо влада поміняється, вірогідність таких розслідувань може зрости», – вважає політолог.

Нагадаємо,  сьогодні, 29 січня, Печерський райсуд Києва виніс вирок О.Пукачу – довічне позбавлення волі за вбивство Г.Гонгадзе. Сам Пукач заявив, що погодиться з вироком, коли поруч з ним будуть Литвин і Кучма.

Вбивство Г.Гонгадзе було скоєне восени 2000 року. 15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Г.Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича, і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі строком від 12 до 13 років.

Ще один обвинувачений – О.Пукач – перебував у розшуку з 2005 року. 21 липня 2009 р. в селі Молочки Чудновського району Житомирської області О.Пукача було затримано.

27 грудня 2012 року державне обвинувачення попросило суд покарати колишнього керівника департаменту зовнішньої розвідки МВС України Олексія Пукача довічним ув’язненням. Було опитано понад два десятки свідків.

Нагадаємо, що Печерський райсуд Києва з квітня 2011 року у закритому режимі розглядав справу.

За даними Генпрокуратури, досудовим слідством встановлено, що Пукач у травні-вересні 2000 року перевищив владу і свої службові повноваження стосовно громадського діяча Олексія Подольського і журналіста Геогія Гонгадзе, і 17 вересня 2000 року умисно вчинив вбивство останнього. Слідство встановило, що Пукач вбив журналіста за вказівкою тодішнього міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченка.

Сам Пукач заявляє, що смерть Георгія Гонгадзе – нещасний випадок.