Справа Сенцова

Український кінорежисер відзначає 40-річний ювілей за ґратами

10:27, 13 липня 2016

13 липня українському режисеру Олегу Сенцову виповнилось 40 років. Це уже третій день народження, який Сенцов зустрічає за ґратами. У центрі Києва на Майдані Незалежності видзначатимуть ювілей режисера.

«Сьогодні день народження Олега Сенцова. Сьогодні Олегові – 40, з них понад два роки він у в'язниці – заручник Москви. Олеже, дякую, що Ви не зламалися. Ви залишаєтеся вірним своїм принципам і стали символом міцності духу. Україна робить та робитиме все, щоб Ви, як і кожен український політв'язень, повернулися додому», - написав у своєму Facebook Петро Порошенко.

«Я не кріпак»

Під час численних судових засідань Олег Сенцов вистував із промовами, які вражали слухачів безкомпромісністю та силою духа. ZAXID.NET сьогодні хоче нагадати декілька із них.

«Боягузтво – найголовніший, найстрашніший гріх на землі. Зрада – це така особиста форма боягузтва. Велика зрада починається іноді з такого маленького боягузтва».

«Я не знаю чого варті твої переконання, якщо ти не готовий за них постраждати чи померти».

«У нас весь ізолятор набитий «ополчєнцамі», яких туди відправляють як героїв, на ваших танках, з вашою зброєю, вони там воюють, думають, що їх тут чекають, вертаються – беручи із собою боєприпаси – і їх приймають на кордоні і дають їм термін. А вони дивуються – як, за що, нас же туди проводжали, не розуміючи, що цей потяг працює в один бік».

«Ось стоять ваші трубадури режиму – вони теж недурні хлопці – вони знають як воно є, але продовжують брехати, продовжують робити свою роботу, знаходячи для себе якісь виправдання: треба робити свою справу, треба ростити дітей… Але навіщо ростити нове покоління рабів».

«У нас також була злочинна влада. Але ми вийшли проти неї. Нас не хотіли чути – ми стукали у сміттєві баки. Нас не хотіли бачити – ми підпалювали шини. В решті-решт ми перемогли. Так само станеться у вас. В якій формі – я не знаю, я не хочу, щоб хтось постраждав. Я можу побажати – третій, інформованій частині населення Росії – навчитися не боятися».

З промови на суді 19 серпня 2015 року.

«Вважаю себе набагато вільнішим, ніж переважна більшість росіян, які живуть в чеховському футлярі і звідти через дірочку люблять Путіна».

«Дякую, що подивилися моє кіно «Гамер», але я, якщо чесно, від нього зовсім не в захваті: воно досить сире і кривувате, тому і виникають усілякі запитання, в тому числі і з приводу фіналу. Наступного разу я намагатимуся, щоб таких питань не виникало».

«Дякую тим, хто «Крим не наш», і взагалі ... Сподіваюся, що Москва все ж не увійде до складу ДНР. Судячи з останньої прямої лінії, де президент спілкувався зі своїм народом, все більш актуальним стає питання «Путін, вишли грошей. Тяжко». Сподіваюся, все у нас буде добре. У всіх разом і у кожного окремо».

З листа-звернення до співвітчизників.

«Я не боюся вже погроз, натяків. І цей термін - 20 років - мені не страшний. Тому що я знаю, що епоха правління кривавого карлика у вашій країні закінчиться раніше».

З промови на суді 8 квітня 2015 року

«Я не визнаю себе винним і не вважаю себе організатором цих злочинів. Я вважаю свою справу сфальсифікованою і політичною».

«Хочу заявити рішучий протест проти спроб позбавлення мене громадянства України: я як був громадянином України, так і залишаюся. Я не визнаю анексії Криму та військового захоплення Криму Російською Федерацією».

«Я не кріпак, мене не можна передати разом із землею в громадянство».

З промови на суді 7 липня 2014 року.

Режисер та письменник

Олег Сенцов наразі поставив один фільм, «Гамер». Стрічка у 2012 році отримала не одну нагороду на міжнародних кінофестивалях. Картина брала участь у найпрестижнішому фестивалі авторського кіно Роттердамському МКФ, у конкурсній програмі МКФ GoEas у німецькому Вісбадені, а також демонструвалася на Київському МКФ «Молодість», львівському «КіноЛеві» та мінському фестивалі «Лістапад». На фестиваль «Дух вогню» в російському місті Ханти-Мансійськ фільм отримав премію кінокритики.

У 2013 році Олег Сенцов розпочав роботу над картиною «Носоріг», проте перервав зйомки через події на Майдані. Держкіно заявило, що фінансуватиме фільм тоді, коли режисера звільнять, не залежно від того, коли це станеться.

Олег Сенцов є автором збірки оповідань, роману «Купіть книгу – вона смішна», а також п’єси «Номери».

В ув’язненні Сенцов написав декілька сценаріїв, але від їх публікації відмовився, адже планує зняти за ними фільм.

Після ув’язнення Сенцов отримав Орден «За мужність» I ст. та III ст. Також він є лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка.

Справа Сенцова

Олега Сенцова незаконно затримали 10 травня 2014 року. Олег Сенцов наголосив, що до нього були застосовані тортури.

За версією так званого російського «слідства», вони створили в Криму терористичну організацію, яка була структурним підрозділом «Правого сектора». Суд не дозволив долучити до справи лист від Дмитра Яроша, який стверджував, що жоден із звинувачених ніколи не входив до складу організації. 

Головний свідок звинувачення Геннадій Афанасьєв відмовився від своїх свідчень і наголосив, що дав їх після тортур та залякування.

Олег Сенцов та Олександр Кольченко, який був засуджений разом із ним, свою провину спростовують.

Світова спільнота не раз зверталась до російської влади з вимогою звільнити Сенцова та інших кримських активістів.

Російський суд засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у підготовці терактів у Криму на підставі сфабрикованих фактів.

Після оголошення вироку українці заспівали гімн прямо у залі суду.