Справа Тимошенко: Партія регіонів б'є головний козир Кузьміна

14:44, 3 вересня 2012

31 серпня у справі Тимошенко з'явився новий несподіваний свідок, виступ якого завдає удару по всій системі звинувачень Генеральної прокуратури. Депутат ПР Юрій Болдирєв зробив без перебільшення сенсаційну заяву на прес-конференції у Києві.

Перемога на парламентських виборах 2012 року, яку планують Віктор Янукович і Партія регіонів, має бути вагомою і переконливою. Але вона не може бути повною, якщо цифру, яку збираються написати сформовані з вірних людей окружні комісії і Центрвиборчком, не визнає керівництво США, Євросоюзу, Росії та світового співтовариства. Однак після скандального засудження лідерів опозиції розрахунок на визнання результатів Заходом має примарні шанси. Головним порушенням за кордоном називають усунення від виборів лідера «Батьківщини».

31 серпня у справі Тимошенко з'явився новий несподіваний свідок, виступ якого завдає удару по всій системі звинувачень, яку вибудовує Генеральна прокуратура. Депутат ПР Юрій Болдирєв зробив без перебільшення сенсаційну заяву: "Я буду свідчити, що від Щербаня прізвища Тимошенко я не чув. Він мені сказав, що " Вони вже все вирішили ", маючи на увазі, що його (Щербаня) уб'ють. Я запитав: "Хто вони?". "Лазаренко" . Щербань вважав, що вбивство Ахатя Брагіна замовив Лазаренко, і наступним буде він сам. Про це мені Щербань говорив восени 95 року, а восени 96-го його вбили, але я не чув прізвища Тимошенко в цьому контексті ", - розповів Болдирєв про своє спілкування зі Щербанем.

Ці свідчення радикально змінюють картину показів свідків у справі. Як відомо, наразі основним звинуваченням проти Тимошенко перший заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін називає замовлення лідером БЮТ вбивства донецького бізнесмена Євгена Щербаня 16 років тому. Як доказів у справі подано тільки слова двох свідків – сина Щербаня Артема і бізнес-партнера Павла Лазаренка Петра Кириченка. Вони не були свідками замовлення вбивства – вони лише чули, як їм нібито говорили про це. Артему Щербаню про погрози Тимошенко нібито розповів сам батько. Однак доводи Кузьміна розбиває представник чинної влади і друг Євгена Щербаня, який також може довести свої близькі стосунки з убитим бізнесменом. Таким чином, вся тендітна павутина звинувачення, з такими труднощами вибудувана Ренатом Равільєвичем, рветься під ударом самої Партії регіонів.

Перший заступник Генерального прокурора Ренат Кузьмін взяв на себе особисте зобов'язання перед президентом. Він гарантував, що по-перше, у нього вистачить волі посадити Юлю. А по-друге, що зібрані ним докази тяжких злочинів для європейців виявляться незаперечними.

"Справа про виконавців убивства Щербаня було розслідувано, направлено до суду, і по ньому є вирок. Справу по замовнику виділили в окреме провадження, розслідували співробітники центрального апарату Генпрокуратури, встановивши причетних до організації і фінансуванню цього замовного злочину. Ми маємо намір висунути Юлії Тимошенко звинувачення в співучасті в ньому",- заявив Кузьмін в серпні 2012-го.

У Рената Равільєвича жорсткі терміни - «викриття» Тимошенко має відбутися до кінця жовтня, до виборів. Які перспективи його роботи? Ставки для Кузьміна надзвичайно високі. Кузьмін має практично необмежені повноваження вирішення питань в ГПУ і особистий доступ до президента Януковича. Провал звинувачень в організації вбивства Щербаня для Кузьміна означає особисте фіаско. Значить, доказова база залишиться вельми сумнівною для громадської думки і в Україні, і за кордоном. Значить, зобов'язання Кузьміна знайти проти Тимошенко забійний компромат залишаться порожніми словами.

А які сили кинуті на вирішення завдання! Слідчо-оперативна група по Тимошенко під керівництвом Кузьміна увійде в історію як найбільший підрозділ, створений в Україні для розслідування однієї справи. Це кілька сотень людей з різних відомств і служб. Наші джерела дозволяють отримати уявлення, в якому напрямі діє Кузьмін і чи зможе він виконати взяті на себе зобов'язання перед президентом Януковичем.

Про те, на чому буде засновано обвинувачення проти Тимошенко, Кузьмін розповів ще рік тому: "У матеріалах американських кримінальних справ проти Лазаренка є цікава інформація. Допитаний прокуратурою США свідок у справі Лазаренка прямо сказав, що кілер за вбивство Щербаня отримав гроші з рахунків Лазаренка і Тимошенко. Свідок посилається на розмову з замовником, який сказав: "Юля заплатить", маючи на увазі заплатить за вбивство... Ці матеріали знаходяться у США... Як і свідки, які давали ці свідчення американським прокурорам ".

Свідок, про який говорить Кузьмін – це Петро Кириченко, бізнес-партнер екс-прем'єра Павла Лазаренка. Той чоловік, який безпосередньо керував фінансовими операціями і проводками компанії «ORPHIN SA». Саме ця фірма акумулювала надходження від багатьох бізнесів, з яких отримував свою частку Лазаренко, і направляла їх туди, куди вирішував Павло Іванович. Зокрема на рахунку «Матроса» - кримінального авторитета Олександра Мільченка, який, згідно з вироком Луганського апеляційного суду, організував вбивство бізнесмена і політика Євгена Щербаня. (При цьому варто відзначити дуже хитку доказову базу і проти самого «Матроса». Оскільки Мільченка доти не було серед живих, суд звинуватив його на підставі показів свідка, який нібито чув про це від іншого свідка. Обидва ці свідки наразі загинули . Один з них - прямо в камері Донецького СІЗО) .

Отже, для доведення причетності Тимошенко до замовлення вбивства слідство повинно: а) отримати необхідні свідчення свідків від Кириченко, б) підтвердити факт оплати демонстрацією перерахування коштів з рахунків компаній Тимошенко на Мільченка.

Про ключову роль Кириченко Кузьмін сказав в серпні 2011 року. Але як отримати його свідчення? Адже Кириченко як свідок у справі Лазаренка знаходиться в США, де він отримав захист і громадянство. Чи буде він ризикувати статусом, щоб знову ставати героєм нової кримінальної справи?

Очевидно, ні. Але Кириченко не втратив зв'язків з Україною, і за ці ниточки його виявилося можливим притягнути. Тут залишилася значна кількість майна, на яке накладено арешт. У серпні 2011-го Служба безпеки проводить операцію з виманювання Кириченко на батьківщину. По різних каналах в США передається інформація про зняття арешту з київських квартир Кириченко. Вони виключаються з бази обтяжень. Знаходяться брокери, які в розпал кризи та зупинки ринку нерухомості пропонують цікаві ціни на ці квартири. За цікавим збігом, купити квартиру у головного свідка у справі Тимошенко вирішила ... дружина народного депутата Володимира Пилипенка, який знаходиться в хороших робочих відносинах з Ренатом Кузьміним, головним слідчим справи.

4 вересня в Київ прилітає дружина Кириченка Ізабелла. Вона мала зустрітися з брокером, щоб оформити угоду і отримати гроші. Це була пастка. З квартири не був знятий арешт. Громадянку США затримали співробітники СБУ, і за сміхотворним звинуваченням, ніби вона бажає продати квартиру, що знаходиться під арештом, помістили в СІЗО СБУ.

 Мету було досягнуто. Петро Кириченко вийшов на зв'язок. Йому озвучили вельми прості умови - свідчення в обмін на дружину. Угода відбулася. У листопаді 2011-го відбулася серія допитів Кириченка по телефону.

Протоколи допитів потрапили в розпорядження «Української правди». Бажання звільнити дружину з-під варти розв'язало Кириченка язик, і він «раптом» згадав такі подробиці причетності Тимошенко до вбивства Щербаня, про які жодного разу не згадав на багатоденних допитах американської Феміди за всі три роки слідства в США.

Якщо на суді проти Лазаренка Кириченко у всіх гріхах звинувачував свого друга та ділового партнера, то після арешту дружини Кириченко почав говорити тільки про Тимошенко. " Гроші Мільченку перераховував за вказівкою Лазаренка в зв'язку з тим, що коли ЄЕСУ зайшло на газовий ринок Донецької області, в Тимошенко виникли проблеми, і їй була потрібна допомога кримінального авторитета. Коли вона отримала газові контракти, вона пішла в Донецький регіон, і там у неї хтось щось забрав. І, звісно, в неї виникли проблеми, була небезпека її життю, і їй знадобився кримінальний дах"."Сума 3 мільйони доларів була переведена на рахунок Мільченка в банку на Антигуа. (...) Там були проблеми, що Лазаренко не давав мені команди переводити ці гроші. Мені декілька разів дзвонив Мільченко. Я так розумію, що в Лазаренка були гроші, але він чомусь не платив. Я думаю, що він чекав, коли Тимошенко переб'є цю суму, яку треба було заплатити окремо Мільченку. Я казав, що Мільченко весь час дзвонить, непокоїться, Лазаренко відповів, що передай, нехай не хвилюється, Юля заплатить"- заявив Кириченко ГПУ.

Слова свідка повністю спростовуються проводками по рахунках фірми «ORPHIN SA». Перший платіж кримінальному авторитету здійснено ще до того, як фірма «Somolli Enterprises Ltd», яку ГПУ пов'язує з Тимошенко, почала перераховувати якісь кошти на рахунки Кириченко.

Як зазначила «Українська правда», Далі Кириченко розповів, що коли наприкінці 1997 року "Матрос" помер, його дружина подзвонила Кириченку. Вона повідомила, що Кушнір буде замість Мільченка кришувати Лазаренка та Тимошенко.

"Він розповідав, чим може допомогти. Говорив, що у нього є бригада, що Тимошенко може не турбуватися. Всі проблеми, які можуть виникнути в Тимошенко, він зніме", - переказав Кириченко зміст своєї розмови з Кушніром. У неуважного читача може скластись враження, що вбивство Щербаня і було цим "зняттям проблеми". Але це не так - згадана розмова відбувалася не "до", а через рік "після" цього злочину в Донецькому аеропорті (і чи була ця бесіда взагалі? - авт.).

Крім того, в показах Кириченка незрозуміло ще одне. Якщо "Матрос" і Кушнір захищали саме Тимошенко від неприємностей у Донецькій області, то чому з ними розраховувалася не вона, а Лазаренко? Та ще з таким відтермінуванням платежу? Адже Мільченко отримав гроші в останні місяці перебування Лазаренка при владі».

Ізабеллу Кириченко випустили і вона відлетіла в США. Але, очевидно, що свідчення Кириченка не виявилися вичерпними для слідства. Точніше, для того результату, який очікує від слідства Кузьмін. Про те, що Кузьмін стурбований недостатністю доказів і свідчень проти Тимошенко, показав таємний візит самого Рената Кузьміна та трьох співробітників Генеральної прокуратури в США у липні 2012 року. Як кажуть джерела «Новини NEWSru.ua», поїздка проходила в режимі секретності. Українська делегація намагалася не розшифрувати свої цілі перед американською владою, і візит оформили за старими, недипломатичними візами. У Сан-Франциско Кузьмін зустрівся з Кириченком і запропонував йому угоду - більш докладні вдячливі звинувачення проти Тимошенко нібито в обмін на... зняття арешту з усього нерухомого майна Кириченко в Україні, і можливість його безперешкодно реалізувати.

Ось список нерухомості, що належить Кириченку у Києві згідно з Реєстром обтяжень майна Мін'юсту:

1. Кв. № 7 по вулиці Рейтарській, 28 у Києві, загальною площею 147,43 кв.м.

2. Сусідня кв. № 8 в тому ж будинку, загальною площею 157,7 кв.м. Обидві квартири фактично належать панамській фірмі «GHP Corporation» (Панама), власником якої є Петро Кириченко.

3. Кв. № 5 у тому ж будинку на Рейтарській, 28 загальною площею 145,6 кв.м., яка оформлена на американську фірму «Dugsbery Inc», підконтрольну Кириченко.

4. Кв. № 5 по вулиці Ярославів вал, будинок 4 в Києві, загальною площею 304,95 кв.м, яка належить особисто Петру Кириченку.

Загальна ринкова вартість 755 кв метрів цієї елітної нерухомості в центрі столиці, за існуючими оцінками ріелтерів, становить на сьогодні від 3 до 5 мільйонів доларів США.

Судячи із заяв першого заступника Генерального прокурора, Кириченко не зміг відмовитися від цієї пропозиції. За нашими даними, Петро Кириченко дав добро на особисту участь у процесі проти Тимошенко.

Це згода, за задумом ГПУ, матиме ключове значення для легітимізації звинувачень проти Тимошенко на Заході. Для всіх очевидно, що свідчення Артема Щербаня про замовлення вбивства його батька, Євгена, за замовленням Тимошенко не можуть служити надійною доказом.

Але участь у процесі Кириченко дозволить Кузьміну забезпечити підтвердження слів Щербаня цілком статусним свідком. Офіційний викривач Лазаренка, який володіє дозволом на проживання в США, чию участь в операціях Лазаренка встановив американський суд. Тим більше, якщо показання Кириченко і Щербаня будуть підтверджувати один одного в деталях і взаємно доповнювати.

Однак абсолютно несподівано всю хиткість заяв Щербаня і Кириченка спростувала сама Партія регіонів в особі Болдирєва.

Непрогнозовані для Генпрокуратури наслідки також створює позиція влади США. Петро Кириченко отримав посвідку на проживання відповідно до контракту з Федеральним бюро розслідувань. Влада США не давала йому дозволу на несанкціоновані контакти із зарубіжними слідчими органами. Після зустрічі з Кириченко МЗС України отримав від держдепартаменту США в серпні ноту протесту – про неприпустимість проведення слідчо-оперативних дій на своїй території, не узгодженої з офіційною владою. У відповідь українські дипломати заявили, що Кузьмін, який перебував з приватним візитом, «інспектував консульські установи» в Каліфорнії.

Таким чином, покази Кириченка мають стати головним доказом проти Тимошенко. Але чи зможе їх дати Кириченко, якщо влада США вважатиме його поведінку порушенням умов угоди з американським правосуддям?

 Як за часів знаменитих процесів Вишинського, царицею доказів у справі Тимошенко має стати покази свідків. Справа в тому, що схема розрахунків між структурами Лазаренка і Мільченка не може бути доказом.

По-перше, свідчення Кириченка отримані під тиском, за допомогою шантажу і не зможуть стати переконливим свідченням.

По-друге, спроба Кириченка виставити головним організатором роботи корупційного тандему Лазаренко-Кириченко Юлію Тимошенко виглядає досить абсурдно. Оскільки повністю суперечить свідченнями Кириченко в американському суді. Лазаренко отримав вирок завдяки свідоцтвам Кириченко, що саме Павло Іванович був главою злочинної організації, вимагала гроші у бізнесменів і відмивати їх потім на офшорних рахунках.

По-третє, документально довести можна тільки одне – що саме Кириченко здійснював платежі на Мільченко та його дружину Снітко.

По-четверте, визначити походження коштів, які надійшли на рахунки Кириченка, і які він потім перерахував Мільченко, неможливо. Є встановлені суперечності за часом і термінами перерахування коштів.

По-п'яте, у справі немає даних, що на рахунку Мільченко надійшли гроші від контрольованих, за даними слідства, Юлією Тимошенко компаній - і перш за все від «Somolli Enterprises Ltd».

По-шосте, у справі є дані, які дозволяють припустити факт перерахування коштів на рахунки Мільченко за вказівкою Лазаренка, але повних доказів цієї версії слідство здобути не змогло.

По-сьоме, аналіз матеріалів щодо перерахування коштів різними компаніями на рахунки фірм, контрольованих Кириченком, показує: деякі з цих компаній не були офшорами, а мали цілком хорошу на Заході репутацію. Гроші на рахунки Кириченка надходили в якості комерційних домовленостей, і довести будь-який зв'язок між рухом цих грошей і злочинною діяльністю, зокрема вбивством Щербаня, неможливо.

І восьме. Покази депутата ПР Юрія Болдирєва вже не дозволяють будувати справу тільки на свідченнях, отриманих від Артема Щербаня і Кириченко. Іміджева кампанія Кузьміна та промо-тур країнами ЄС з презентацією справи Тимошенко розсипається, як картковий будиночок. Слово проти слова. Чи будуть переконливими для українського та світового громадської думки звинувачення проти Тимошенко, вибиті групою Кузьміна з Кириченком та Артема Щербаня? А без наявності хоча б елементарних документів ці слова не варті нічого. Як і зобов'язання Кузьміна довести причетність Тимошенко до вбивства Щербаня.

Але найскандальнішим стане не просто передвиборчий провал обвинувачень Кузьміна. Перший заступник генпрокурора напередодні виборів покаже всьому світу методи дій української влади проти опозиції. Замість амбітної спроби усунути з політичної арени головного опонента Віктора Януковича, Ренат Кузьмін готує скандал, від якого українській владі буде дуже важко відмитися.

Красномовним показником ставлення Заходу до цієї справи є позиція Євросоюзу. Коментуючи поїздки Кузьміна в Європу і його піар-акції з рекламування «злочинів» Тимошенко, а також діяльності Кузьміна, посол ЄС Жозе Мануел Пінту Тейшейра заявив: «Я особисто не думаю, що ці ініціативи можуть мати значний вплив. Ті, хто дійсно цікавиться відносинами з Україною, відстежують події в вашій країні. Тому їх ці ініціативи (Кузьміна) не можуть ввести в оману».