Справжній скарб бронзового віку викопали в себе на городі закарпатські селяни

09:17, 18 грудня 2008

Справжній скарб, якому 3 300 років, викопали на городі селяни с. Малі Геєвці Ужгородського району Закарпаття, коли вибирали картоплю. Спочатку люди знайшли кілька бронзових предметів, показали їх експертам Закарпатського краєзнавчого музею. Відтак фахівці відкопали й весь скарб - 113 предметів, виготовлених із бронзи. Це прикраси, наконечники для списів. Початково вони були сховані у глиняному посуді, рештки якого також знайшли археологи. Знахідку 17 грудня презентував в Ужгородському прес-клубі завідуючий відділом археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль.

З його слів, ця знахідка є однією з найбільших, знайдених на території України до цього часу. Науковець також розповів, що згадані предмети носять культовий характер. Вони використовувались під час магічних ритуалів.

Закарпатський краєзнавчий музей має намір винагородити селян. Йдеться про премію у кілька тисяч гривень. Проте сама знахідка - безцінна, зауважив Й. Кобаль. З його слів, у згаданому селі уже знаходили скарби. У 1977 році тут були знайдені бронзові мечі, прикраси, датовані 15 сторіччям до н.е.

Цей рік став щедрим для закарпатських археологів. У серпні цього року археологічна експедиція Ужгородського національного університету на розкопках поблизу села Мала Копаня під час розкопок городища давніх племен даків знайшла золоті прикраси, датовані 80-70 роками до н.е. Вага виробів сягає 450 г. Також було знайдено зброю, яка належала вершникам бойової аристократії - 7 кельтських і 3 дакійські мечі першого сторіччя до н.е.

Зі слів Й.Кобаля, цю знахідку до музею ще не передано.