Спритко і Гарнюня ображають національну гідність, - відкритий лист

17:17, 5 квітня 2011

Представники української громадськості, діячів культури, журналістів, експертів, представників української інтелектуальної сфери, громадян України направили відкритий лист міністру закордонних справ України Костянтину Грищенку, у якому розкритикували запропоновані символи українського народу Спритко і Гарнюня.

Нижче наводимо текст відкритого листа, оприлюдненого DT.ua:

Відкритий лист представників української громадськості, діячів культури, журналістів, експертів, представників української інтелектуальної сфери, громадян України Міністру закордонних справ України К.І. Грищенку

Шановний пане Міністре!

Звертаємося до Вас з приводу підготовленої вашим міністерством стратегії позиціонування країни за кордоном. Як повідомив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, це було зроблено в рамках виконання бюджетної програми з фінансової підтримки забезпечення позитивного міжнародного іміджу України.

Початок роботи над стратегією, яка б мала на меті створення позитивного іміджу країни, є безумовно важливим кроком.

Наразі презентована стратегія отримала широкий суспільний резонанс та суспільну дискусію, на жаль, переважно в негативному контексті.

І справа не лише в тому, що:

- отриманий результат насправді не є стратегію, оскільки стратегія передбачає цілі, які мають бути досягнуті в конкурентній ситуації, та заходи, що дадуть змогу досягнути поставлених цілей;

- не було проведено відкритого конкурсу щодо розробників стратегії, хоча документ розроблявся за рахунок коштів платників податків;

- не було створено серйозної команди незалежних фахівців - філософів, соціальних психологів, культурологів, експертів зі сфери міжнародних відносин, діячів культури і науки, що здобули міжнародне визнання, соціологів, журналістів, - чого конче вимагає подібне широкомасштабне завдання, яке неможливо якісно реалізувати силами однієї PR-компанії.

Але найдужче нас непокоїть те, що подібна так звана «стратегія» не лише не здатна виконати поставленого завдання щодо покращення іміджу країни, а, навпаки, здатна погіршити ситуацію.

Виконані спеціальні елементи - невідомо ким і на яких підставах визначені за символи українського народу Спритко і Гарнюня - експлуатують типово колоніальні стереотипи, іґнорують низку важливих національних ознак і є попросту образливими для національної гідності українців, як чоловіків, так і жінок.

Акцентування уваги іноземців на тому, що не є правдою щодо України, в глобальному світі глобальних комунікацій до вже наявного негативного образу країни може додати ще один негатив: країна, що вводить в оману.

Винятково PR-заходами неможливо змінити імідж країни, який формується в першу чергу реальними діями та реальними фактами. І саме такі дії, спрямовані на позитивні зміни, мають бути забезпечені відповідною PR-підтримкою. Стратегія не може ґрунтуватися на придуманих ідеях, які не є реальними елементами внутрішньої політики.

Якщо Кабінет міністрів та Ваше міністерство хоче розробити реальну якісну стратегію для покращення іміджу країни, то, на нашу думку, варто зосередитися на наступних кроках:

- створення позитивного інвестиційного клімату та прозорої податкової системи (для притоку бізнесу та інвестицій);

- розвиток новітньої інфраструктури (для забезпечення притоку туристів до країни);

- забезпечення прав людини та свободи слова (для позиціонування України як безпечної демократичної цивілізованої держави);

- стимулювання та пропаґування вітчизняної культури: кіно, література, мистецтво (для посилення культурного проникнення);

- створення системи сучасної освіти та науки (для стимулювання професійних та молодіжних обмінів).

Тільки реалізація названих заходів може стати підґрунтям для PR- кампанії, іміджевої кампанії, та рекламної кампанії України за кордоном. А без них така кампанія нічого, крім шкоди, для репутації нашої країни не принесе.

Ми, українські громадяни - журналісти, експерти,науковці, філософи, митці - наполягаємо на тому, щоб відкликати презентовані Вашим міністерством розробки і розпочати роботу над формуванням професійної команди, здатної адекватно визначити основні напрямки реальної стратегії позиціонування України за кордоном.

Оксана Забужко, письменниця

Сергій Дацюк, філософ

Ірина Бекешкіна, соціолог, Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва

Олег Рибачук, Голова Громадської експертної Ради Україна-ЄС

Наталя Лигачова, Телекритика

Ольга Айвазовська - Громадянська мережа ОПОРА

Ірина Сушко, Громадська ініціатива «Європа без бар'єрів»

Вахтанг Кіпіані, журналіст

Олександра Коваль, президент ГО «Форум видавців»

Вікторія Сюмар, журналіст, Інститут масової інформації

Тарас Петрів, Фундація «Суспільність»

Єгор Соболєв, журналіст, бюро «Свідомо»

Вікторія Гуменюк, Громадська експертна Рада при Українській частині Комітету з питань співробітництва України та ЄС

Наталя Соколенко, журналіст

Оксана Романюк, Репортери без кордонів

Олексій Толкачов, Європейська Асоціація Українців

Світлана Заліщук, Центр UА

Костянтин Квурт, Інтерньюз Україна

Моісеєва Валерія, ГО «Центр UA»

Олексій Хмара, президент,  Творче об'єднання «TOPO»

Любов Акуленко, Центр UA

Оксана Олексів, Центр UA

Роланд Мікеладзе, ГО «Центр UA»

Наталка Зубар, Альянс Майдан

Віктор Гарбар, Альянс Майдан

Олексій Кляшторний, «Народна солідарність»

Віктор Таран, Центр політичних студій

Ольга Піддубчак, ГО «Еліта Держави»

Олександр Данилюк, громадянський рух «Спільна справа»