Срібло на вагу золота

Як збірна України виступила на чемпіонаті світу з біатлону

22:39, 19 лютого 2017

У поточному сезоні українські біатлоністи не надто тішать своїх вболівальників. За шість етапів Кубку світу чоловіча та жіноча збірні змогли завоювати лише дві нагороди – бронзу у жіночій естафеті та бронзу в індивідуальній гонці серед чоловіків. І все.

Нічого дивного, що перед стартом чемпіонату світу в австрійському Хохфільцені основні медальні сподівання збірної України концентрувались на жіночій естафеті. Також були надії на високий результат Сергія Семенова в його улюбленій індивідуалці. Про решту дисциплін та спортсменів з такою впевненістю гадати не доводилось.

В результаті Україна завершила чемпіонат світу з однією нагородою – срібною медаллю жіночої естафети. Найкращий особистий результат серед чоловіків продемонстрував Сергій Семенов – п’яте місце в індивідуальній гонці, серед жінок – Юлія Джима із шостим місцем в мас-старті. Приємним сюрпризом став дебют 22-річної Анастасії Меркушиної, яка двічі потрапила у топ-10 особистих гонок.

І хоча цей чемпіонат світу не надто потішив українців результатами і нагородами, окремі виступи наших біатлоністів заслуговують неймовірної поваги. Особливо цінним виявилось срібло жіночої естафети, яке виборювали в умовах такої жорсткої боротьби, що воно стало дорожчим золота.

Олена Підгрушна після фінішу у жіночій естафеті

Капітан жіночої збірної України з біатлону не дуже впевнено розпочала виступи на чемпіонаті світу у Хохфільцені. Олена Підгрушна використала чотири додаткові патрони під час суперміксту і передала естафету лише на 16-му місці. Саме під час стрільби біатлоністка програла лідерам 50 сек, чого так і не вдалось відіграти - Україна фінішувала у змішаній естафеті п'ятою.

Не надто переконливими були результати українки й у спринті, в якому Олена Підгрушна посіла лише 34 місце. Біатлоністка допустила два промахи на першому вогневому рубежі і відстала від лідера гонки на 1 хв 40 сек.

Перед стартом чемпіонату світу запеклі вболівальники біатлону не очікували особливих результатів від Олени Підгрушної – цей сезон абсолютно не клеївся в біатлоністки. Спортсменка втратила показники як за влучністю, так і за швидкістю, а впродовж сезону лише раз фінішувала у топ-10 особистих гонок, посівши 7 місце під час спринту в Обергофі. До не найкращої форми спортсменки додався й важкий психологічний і фізичний стан – влітку Олена Підгрушна думала покинути біатлон. Також тоді спортсменка пережила процес розлучення зі своїм чоловіком Олексієм Кайдою.

Олена Підгрушна на чемпіонаті світу у Хохфільцені

Однак на чемпіонаті світу біатлоністка знайшла в собі сили і показала, що попри всі проблеми може боротись за високі місця. Спочатку Олена Підгрушна ввійшла у топ-10 індивідуальної гонки, обійшовши на останньому колі одну із лідерок світового рейтингу Габріелу Коукалову. Через кілька днів це додало їй сили у запеклій боротьбі за срібло в естафеті, в якій українка обійшла титуловану чеську спортсменку та не менш титуловану француженку. Олена Підгрушна не лише без промахів закрила усі мішені, а й видала неймовірний спурт на фініші, тактично обійшовши сильніших суперниць, і подарувала українській збірній омріяну медаль.

У свою чергу, Юлія Джима впродовж сезону показувала, що перебуває у хорошій функціональній формі – біатлоністка найближча серед українок до топ-10 загального заліку, займаючи 11 позицію.

У порівнянні з минулим сезоном спортсменка дуже прибавила в швидкості (4,3 сек відставання від лідера проти 7,5 сек минулого року), однак дуже втратила у влучності – у минулому сезоні Юлія Джима вицілювала 88,1% мішеней проти 81,7% у поточному.

Юлія Джима під час прес-конференції у Хохфільцені

І хоча вже під час чемпіонату світу Юлія Джима покращила статистику стрільби, влучність підвела біатлоністку у спринті – по одному промаху на двох рубежах і 22 місце. Ще більше біатлоністка настріляла у гонці переслідування – по два промахи на двох останніх рубежах і 23 місце.

Однак справді фатальний промах стався вже під час індивідуальної гонки і не з вини спортсменки. Рушниця Юлії Джими випадково вистрілила під час перезарядки – таке рідко, але трапляється майже у всіх біатлоністів. В результаті це коштувало українці бронзової нагороди чемпіонату світу – Юлія Джима фінішувала лише дев’ятою. У мас-старті українка могла претендувати на бронзу, адже після останньої стрільби виїхала на фінішне коло третьою, однак не змогла за швидкістю конкурувати з Кайсою Макарайнен та Габріелою Коукаловою і посіла 6 місце.

Анастасія Меркушина спілкується з журналістами під час чемпіонату світу

Приємним відкриттям чемпіонату світу стала 22-річна біатлоністка Анастасія Меркушина, яка у поточному сезоні за відсутності сестер Семеренко впевнено прописалась в естафетній четвірці збірної України. Молода спортсменка видала фантастичний дебют на чемпіонаті світу – 10 місце у спринтерській гонці. А вже у гонці переслідування Анастасія Меркушина видала найкращий результат в кар’єрі – 8 місце на чемпіонаті світу. Обидві гонки біатлоністка пройшла без промахів.

В індивідуальній гонці біатлоністка допустила два промахи і показала набагато скромніший результат – 33 місце. Однак за підсумками особистих виступів на світовій першості Анастасія Меркушина змогла кваліфікуватись до мас-старту, де виступали 30 найсильніших біатлоністок. До прикладу, Олена Підгрушна була лише другою запасною у цьому списку. Вже у мас-старті Анастасія Меркушина посіла 14 місце, допустивши один промах.

Збірна України святкує срібну нагороду у жіночій естафеті

Окремого слова заслуговує виступ молодої біатлоністки в естафеті, яка в результаті принесла єдину нагороду збірній України. Анастасія Меркушина під час непростих погодних умов закрила 5 мішеней під час стрільби на стійці всього за 22 сек, на що її суперниці витратили більше часу. А на останньому колі спортсменка скоротила відставання від німецької біатлоністки Франциски Хільдебрант на 15 сек. Холоднокровність Анастасії Меркушиної, яка в естафетах не боїться змагатись проти сильніших і досвідченіших спортсменок, просто заворожила шанувальників українського біатлону.

Ще дві українки, які виступали на чемпіонаті світу у Хохфільцені, Ірина Варвинець та Валентина Семеренко, взяли участь лише в одній особистій гонці. Ірина Варвинець була 20-ою в індивідуальній гонці, а Валентина Семеренко фінішувала 80-ою у спринті. Варто відзначити, що Ірина Варвинець була забійницею збірної в естафеті. Попри те, що біатлоністка не вирізнялась високою швидкістю, а під час стрільби у неї випав патрон, Ірина Варвинець зуміла втримати позиції і передала естафету сьомою.

Сергій Семенов був близький до титулу чемпіона світу

Про український чоловічий біатлон традиційно менше тексту, аніж про жіночий. Найбільше жалю в українських вболівальників викликала індивідуальна гонка Сергія Семенова. Якби біатлоніст не допустив одного промаху, то чемпіонство у цій дисципліні святкував би не американець Ловелл Бейлі, а саме Сергій Семенов. А так довелось задовольнятись п’ятим місцем. До речі, це єдиний раз, коли український біатлоніст фінішував у топ-10 особистих гонок у Хохфільцені.

Сергій Семенов провів хороший етап під час змішаної естафети (5 місце), дуже невпевнено виступив у спринті, допустивши три промахи і посівши 41 місце. Однак зумів відвоювати значну кількість позицій, фінішувавши 15-им у гонці переслідування.

Не підвів команду Сергій Семенов також в чоловічій естафеті, відстрілявшись взагалі без додаткових патронів і піднявши позиції України до третього місця. Однак до завершення чемпіонату світу сил в українського біатлоніста не вистачило – у мас-старті Сергій Семенов був лише 27-им.

Дмитро Підручний у Хохфільцені

У свою чергу, Дмитро Підручний, який повинен був підійти в оптимальній формі до світової першості, провів хорошу гонку у суперміксті, однак мало не підвів команду у чоловічій естафеті. На двох вогневих рубежах останнього етапу Дмитро Підручний використав максимум додаткових патронів, відскочивши від штрафних кіл, і фінішував шостим.

В особистих гонках найкращим досягненням біатлоніста стало 14 місце у гонці переслідування. Ще було 28 місце у спринті, 41 місце в індивідуальній гонці, а також 25 місце у мас-старті.

Інші представники чоловічої збірної України або не брали участь в особистих гонках (до прикладу, Артем Прима через хворобу виступив лише в естафеті), або навіть не потрапляли в залікову зону (найкращим місцем Олександра Жирного стало 45 місце в гонці переслідування, Володимира Семакова – 73 місце у спринті, Руслана Ткаленка – 70 місце в індивідуалці).

Попереду у збірної України ще три етапи Кубку світу. Перший з них стартує 2 березня у корейському Пхьончхані, де вже за рік відбудуться Олімпійські ігри.

Усі фото: офіційний сайт ФБУ.