Срібний ланцюг Буняка і ключі від міста

Історія Львова у предметах

14:44, 17 листопада 2018

До 125-річчя у Львівському історичному музеї відкрили виставку, яка розповідає про пригоди музейних раритетів. У трьох виставкових залах зібрано понад 200 експонатів, більшість яких пов’язані з історією Львова.

Тут експонують символічні ключі від міста, ланцюг президентів Львова, лавровий та липовий вінки, які вручили сину Адама Міцкевича під час відкриття пам’ятника у Львові, та навіть пасмо волосся Наполеона.

Цим текстом ZAXID.NET продовжує проект «Пішли в музей!», у рамках якого щовихідних публікуватиме тексти про музейні скарби, які лежать у нас перед носом, але ми їх часто не помічаємо.

***

Кураторки виставки «Пригоди з музейними раритетами» Ольга Перелигіна та Ольга Сторож, підбираючи експонати для експозиції, хотіли показати відвідувачам, що речі, як і люди, також мають свої історії. У трьох залах експонати згруповані у різні тематичні блоки.

Ольга Перелигіна, яка погодилась провести нам екскурсію, розповідає спершу про знакові для Львова пам'ятки. Серед них є срібні символічні ключі від Львова. Їх називають символічними, оскільки ці ключі вручали почесним гостям.

Символічні ключі від міських брам

«Більші ключі символізували в’їзні брами, а менші хвіртки, через які ходили пішоходи. На ніч і брами, і хвіртки зачиняли, щоб містяни могли спокійно спати. Ключі, які насправді закривали брами і хвіртки, зберігались у так званого нічного бургомістра, а ці церемоніальні ключі використовували лише у особливих випадках. Коли до міста підходили вороги, на знак капітуляції їм треба було вручати ключі від міста. Також ключі міста вручали і почесним гостям на знак пошани», – розповідає історію експонатів Ольга Перелигіна.

Для вручення ключів використовували спеціальну церемоніальну подушку, яка, на жаль, не збереглася до наших днів. Проте, поруч із ключами від міста можна побачити подушку, яку виготовили для церемонії закладення наріжного каменю в будівлю Ратуші. Наріжний камінь був закладений у жовтні 1827 року, а на цій подушці лежали срібні кельма та молоток.

У вітрині поруч із портретами очільників Львова експонують церемоніальний срібний ланцюг

Також увагу привертає срібний ланцюг мерів Львова, яких у ті часи називали президентами міста. Поруч із ланцюгом є портрети очільників міста: Едмунда Мохнацького, Ґодзіміра Малаховського, Станіслава Цюхцінського.

У ХІХ – ХХ ст. на відзначення якоїсь важливої події часто робили пам’ятні подарунки. У експозиції можна бачити віяло з портретами перших акторів міського театру (колись міським називали Оперний театр) та срібну липову галузку, яка також була подарунком місту з нагоди відкриття театру.

Пасмо волосся Наполеона та карикатури на Шопена

На виставці є тематичний блок, що присвячений визначним особистостям, які свого часу були дуже популярними у Львові.

«Мова йде про Наполеона, Шопена та Міцкевича, хоча ніхто з них ніколи не був у Львові. Тим не менше, львів’яни мали пієтет до цих діячів і це підтверджується пам’ятками, що збереглись у нашому музеї», – розповідає кураторка виставки.

У центрі розташоване пасмо волосся Наполеона

Справді незвичним експонатом можна назвати пасмо волосся Наполеона, яке у музей ім. Любомирських передав граф Казимір Стадницький. Довкола цього експонату розкладені карти для ворожіння. Саме на таких картах мадам де Ленорман передбачила, що Наполеон стане імператором Франції.

«Про пасмо цього волосся збереглась така легенда: один польський офіцерів під час битви був поранений, коли Наполеон запитав у нього, як би він міг віддячити йому за таку відданість, той попросив у нього пасмо волосся. Потім цей офіцер вижив і зміг передати це волосся. Я думаю, що це був хтось з родини Казиміра Стадницького», – каже Ольга Перелигіна.

У цій вітрині також є афіша, у якій йдеться про святкові вистави присвячені до 40-річного ювілею Наполеона. Урочистості за участі львівських акторів відбувались у Жовкві.

Один з вінків, який вручили сину Адама Міцкевича під час відкриття пам’ятника у Львові

Також не менш знаковими є експонати пов’язані з Адамом Міцкевичем та Фредеріком Шопеном. На виставці експонують лавровий та липовий вінки, які вручили сину Адама Міцкевича під час відкриття пам’ятника у Львові. Син Міцкевича Владислав спеціально приїхав на відкриття цього пам’ятника з Парижа.

Перший у світі музей Фредеріка Шопена був відкритий у Львові. Львівська піаністка Корнелія Парнас відкрила цей музей у своєму помешканні на вул. Пекарській, 14. У 1936 році вона подарувала свою колекцію Національному музею короля Яна ІІІ. Серед експонатів з її колекції на виставці, зокрема, представлені автографи Шопена, його листи, записки, медалі, портрети та навіть карикатури.

Срібний ланцюг Любомира Буняка

На виставці можна побачити експонати, що стосуються битви під Віднем, альбом 1923 року з карикатурами на львівських чиновників, викрадені у 1960 році та повернуті через півстоліття портрети Тимоша Хмельницького та Розанди Лупул-Хмельницької та навіть коштовний ланцюг виготовлений на замовлення екс-мера Львова Любомира Буняка.

Срібний ланцюг із аметистами та корундами виготовила Львівська ювелірна фабрика у 2005 році на замовлення Любомира Буняка. Ольга Перелигіна розповідає, що цю коштовну прикрасу подарував музею Любомир Буняк після закінчення своєї каденції. Він очолював місто протягом 2002 – 2005 років.

Срібний ланцюг виготовили на замовлення Любомира Буняка

Показуючи експонати виставки, Ольга Перелигіна розповідає історію практично кожного із них.

«Пригоди музейних раритетів – це, зокрема, пошуки скарбів. Цілеспрямовано ми шукаємо скарби під час музейних експедицій. Зазвичай, думаючи про скарб, люди уявляють золото, діаманти, але взагалі скарб – це якісь цінності, які людина заховала та не повернулась за ними», – каже Ольга Перелигіна.

Ліворуч експонують десятки срібних предметів, які знайшли на вул. Туган-Барановського у 1987 році

Говорячи про скарби, кураторка показує на вітрину, у якій зберігаються десятки різних срібних предметів: келихи, підсвічники, вази, стопки, ложки, набір для спецій… Усі вони були знайдені у 1987 році на сучасній вул. Туган-Барановського. Серед них були предмети юдаїки, зокрема ханукальні свічники. Музейники вважають, що це срібло належало єврейській родині, яка заховала його під час німецької окупації.

Загалом на виставці експонують понад 200 раритетів, кожен з яких має свою історію.

***

Графік роботи: виставку на площі Ринок, 6 (третій поверх) можна відвідати щодня, окрім середи. Каса працює з 10:00 до 16:30.

Вартість: вхідний квиток для дорослих коштує 30 грн, для дітей - 10 грн.

Фото Євгена Кравса для ZAXID.NET